Na hranici mezi Severní a Jižní Koreou se střílelo

Jihokorejská válečná plavidla vypálila ve Žlutém moři několik varovných výstřelů poté, co do výsostných vod Jižní Koreje vpluly tři severokorejské rybářské čluny. Podobných incidentů na nejstřeženější hranici světa v posledních dnech přibývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsadková transportní doková loď Duluh | Foto: US NAVY

Jižní Korea zkoumá důvody, proč severokorejské lodě vstoupily do jejích výsostných vod. Hraniční linii vytyčenou na konci Korejské války v roce 1953 včera překročila čtyři severokorejská plavidla, stejně jako v uplynulém týdnu.

V minulosti už severokorejská armáda několikrát použila rybářské čluny ke špionážním účelům, proto jihokorejské ministerstvo obrany vyslalo do Žlutého moře, kde k narušení došlo, vojenská plavidla. Pchjongjang v reakci na to obvinil Soul, že stupňuje napětí na poloostrově a že může dojít k nevratným krokům.

Incidenty se staly v době, kdy o krizi na Korejském poloostrově jednali v Petrohradě prezidenti USA a Ruska George Bush a Vladimir Putin. Ten už o korejském problému předtím diskutoval i s čínskou hlavou státu Hu Jin-taem.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme