Na Hromnice rozhodne svišť Phill o osudu zimy

Tak jako každý rok na Hromnice, si mohou vzít dnes američtí meteorologové volno, protože prý se 100% úspěšností předpoví další osud této zimy svišť Phill z těžko vyslovitelného města Punxsutawney ve státě Pennsylvánia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svišť | Foto: Jan Rosenauer

Brzy ráno se okolo nory sviště Philla shromáždí obyvatelé s desetitisíci zvědavci z širokého a dalekého okolí a čekají až se svišť probudí. Pokud Phill vyleze ven a bude svítit slunce, svišť uvidí svůj stín, a to je pro něj prý znamení, aby se vrátil do své nory a spal dalších 6 týdnů. Pokud bude zataženo a svišť by svůj stín neuviděl, tak prý z nory vůbec nevyleze. V tom případě se začnou přihlížející radovat, že zima už prakticky skončila.

S železnou pravidelností tam 2. února už od roku 1886 oslavují Den prérijního sviště. Jak se takový svátek slaví, to zjišťoval zpravodaj severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

V místní kronice je zaznamenáno, že si tohoto jevu údajně všimli první osadníci z Německa někdy kolem roku 1700. Kronika zároveň už 119 let zaznamenává Philovi předpovědi, či spíše předpovědi jeho předchůdců. Z nich vyplývá, že svišť viděl svůj stín 94krát. Členové Phillova fanklubu tvrdí, že jeho úspěšnost je stoprocentní, ale ve skutečnosti se trefí tak jednou za tři roky.

Svišť je tak populární, že jeho předpověď se jednou vysílala živě na obřích obrazovkách na Time Square, jindy ho přijel pochovat sám guvernér Pennsylvánie, o Dni prérijového sviště byl natočen v Hollywoodu film a svišť Phill byl v roce 1986 v Bílém domě, kde ho přijal Ronald Reagan.

"Jediné, co Vám teď ještě neřeknu je to, jak se Phill letos zachová, samozřejmě si všichni přejí, aby raději zůstal v noře a nenechal se jako obvykle vylákat zmrzlinou a psími suchary," dodává náš zpravodaj.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme