Na Islandu opět vytryskla láva. Úřady se snaží chránit geotermální elektrárny a rybářské město Grindavík

Na jihozápadě Islandu opět nastala erupce v místním puklinovém vulkanickém systému, od prosince už popáté. Ukazují to živé záběry z kamer na poloostrově Reykjanes. Úřady předtím podle agentury Reuters varovaly před obnovenou vulkanickou aktivitou v oblasti jižně od Reykjavíku, neboť studie ukázaly, že pod zemí se nahromadilo magma. Předchozí erupce na poloostrově Reykjanes skončila po téměř osmi týdnech chrlení roztavené horniny.

Reykjavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohnivá podívaná připomněla výzvy, kterým čelí země se 400 000 obyvatel. Vědci varují, že erupce na poloostrově Reykjanes by se mohly neustále opakovat po desetiletí, ba dokonce staletí.

Středeční erupce je na poloostrově, na němž žije kolem 30 000 lidí, osmá od roku 2021, kdy se znovu aktivovaly geologické systémy dřímající předchozích zhruba 800 let, píše Reuters. Erupci předcházely silné otřesy v kráterovém systému Sundhnúk.

Předchozí erupce na Reykjanesu narušily místní systémy vytápění, uzavřely důležité silnice a zničily několik domů v evakuovaném rybářském městečku Grindavík, do něhož se mezitím vrátila jen malá část obyvatel.

Ve snaze zabránit dalším škodám byly postaveny bariéry, které mají zadržet lávu mimo místní infrastrukturu včetně geotermální elektrárny Svartsengi, lázní pod širým nebem Modrá laguna a čtyřtisícového Grindavíku.

Podle agentury DPA úřady několik hodin před odpolední erupcí nařídily evakuaci Grindavíku a Modré laguny. V oblíbených lázních bylo ještě dopoledne 700 až 800 návštěvníků. Láva ve středu tryskala ze země do výšky nejméně 50 metrů, řekla podle rozhlasové stanice RÚV geofyzička Kristín Jónsdóttirová z islandského meteorologického ústavu a odhadla, že se vytvořila více než kilometr dlouhá zemská průrva.

Sami Islanďané často nazývají Island „zemí ohně a ledu“ s poukazem na krajinu pokrytou ledovci i aktivními sopkami. V roce 2010 erupce v jiné části Islandu vychrlila do ovzduší tolik popela, že ve světě muselo být zrušeno na 100 000 letů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme