Na Izrael dopadly další tři palestinské rakety

Palestinské skupiny odpálily z pásma Gazy další tři rakety na židovský stát. Ranní útoky nikoho nezranily, obyvatele izraelských vesnic kolem palestinského území probudily sirény. Nedávné třítýdenní útoky izraelských sil proti palestinským ozbrojencům přitom měly podobné útoky zastavit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zraelský checkpoint | Foto: Martina Mašková | Zdroj: Český rozhlas

Válka nakonec skončila vyhlášením dvou příměří - jedno oznámil Izrael, druhé separátně ohlásilo hnutí palestinské radikální hnutí Hamas, které Gazu ovládá. Za dva týdny tohoto formálního klidu zbraní už příměří opakovaně porušily obě strany. Palestinci odpálili na Izrael několik raket a granátů a nastražená mina zabila jednoho vojáka.

Izraelští bezpečnostní experti se ale domnívají, že akce mají většinou na svědomí menší frakce a že Hamas má zájem na udržení příměří.

Izrael už nechce Turecko jako zprostředkovatele rozhovorů

Dokud bude premiérem Turecka Recep Tayyip Erdogan, Izrael už s touto zemí nepočítá jako se zprostředkovatelem mírových rozhovorů s arabským táborem. Deníku The Jerusalem Post to anonymně řekl vysoký činitel izraelské diplomacie. Turecko bylo dosud prostředníkem v nepřímých rozhovorech mezi Izraelem a Sýrií. Obě strany jeho roli vysoce oceňovaly.

Důvodem změny izraelského postoje je čtvrteční vystoupení tureckého premiéra Erdogana na Světovím fóru v Davosu. Izraelský prezident Šimon Peres tam 25 minut obhajoval nedávnou izraelskou válku proti palestinským ozbrojencům. Když skončil, Erdogan sedící vedle Perese začal Izrael obviňovat z brutality a porušování mezinárodního práva. Než ho moderátor přerušil a Erdogan odešel ze sálu, obvinil ještě Perese ze lhaní.

Izraelský prezident původně tvrdil, že hádka nebude mít na vztahy mezi Izraelem a Tureckem žádný vliv. Erdogan popuzoval izraelské činitele už během války. Izraelské počínání velmi tvrdě kritizoval. Tvrdil také, že Židy ovládaná média zamlčují, co se v Gaze opravdu děje.

Související příspěvky:
Hamás začal proplácet škody, které Palestincům způsobily izraelské útoky
Egypt svolal dárcovskou konferenci pro rekonstrukci Gazy
Blízký východ ztratil kvůli konfliktům za posledních dvacet let 12 biliónů dolarů
Spojené státy chtějí oživit mírová jednání na Blízkém východě
Izrael stáhl z pásma Gazy poslední vojáky

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme