Na jedenáct se vyšplhal počet obětí masakru ve finské střední škole

Jedenáct obětí včetně pachatele si vyžádal masakr na střední škole ve finském městě Kauhajoki. Při tragédii střílel dvaadvacetiletý mladík do svých spolužáků. Po skončení masakru obrátil zbraň proti sobě a střelil se do hlavy. S těžkými zraněními byl převezen do nemocnice, kde po několika hodinách zemřel. Motiv střelby zatím není jasný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

areál školy v Kauhajoki | Zdroj: ČTK

Čerstvého školního vraha vyšetřovala jen pár hodin před jeho brutálním činem finská policie. A to kvůli agresivním videoklipům, které v minulých týdnech umístil na internet a v nichž nespecifikovaným adresátům a finské společnosti vyhrožoval smrtí.

Policie však dvaadvacetiletého studenta neshledala nebezpečným a ten tak byl po výslechu nejen propuštěn na svobodu, ale dokonce si mohl ponechat i zbrojní pas, který vlastnil na časově omezenou dobu.

Počet obětí tragédie v Kauhajoki vzrostl na jedenáct a není vyloučeno, že ani toto číslo nemusí být konečné. V komplexu školních budov, kde leží například střední odborné učiliště a ekonomická škola, bylo v době katastrofy na 200 osob.

Celé Finsko je katastrofou šokováno. Lidé mají ještě v čerstvé paměti školní masakr z loňského listopadu, kdy osmnáctiletý student tehdy na gymnáziu v jihofinské Tuusule zabil šest školáků a dva zaměstnance. Pak zastřelil i sebe.

Premiér Matti Vanhanen již ve své reakci přislíbil zostření zákonů pro držení zbraní. Stejné sliby však následovaly už po loňském masakru - tehdy ovšem očividně bez efektu, který by mohl účinně zabránit novému neštěstí.

Tomáš Sniegoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme