Na jihozápadě Afghánistánu začal hon na teroristy

Protiteroristická operace na území Afghánistánu pokračuje. Koaliční jednotky začaly v rámci operace Snipe pročesávat jihozápad Afghánistánu, kde by mohly být základny sítě Al-Káida. Na řadě míst země navíc dochází k potyčkám mezi místními vůdci. Americké velení však popírá, že by vojáci do těchto lokálních sporů zasahovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pakistánsko-afghánská hranice | Foto: Alexandr Pícha

Jak přímo z místa informuje spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, cílem nejnovější bojové operace, kterou protiteroristická koalice zahájila před dvěma dny, je zlikvidovat ozbrojené skupiny rebelů soustředěné v základnách vysoko v horách podél pákistánské hranice.

První čtyři dny operace Snipe (Výstřel ze zálohy), byly věnovány shromažďování informací a přepravě oddílů z letecké základny Bagrám. Teprve v pátek ráno se vojáci začali pohybovat po oblasti a hledat jeskyně, bunkry, bojovníky Al-Káidy a Talibanu.

Jak oznámili američtí velitelé, poprvé se vojáci pokusí sevřít nepřítele doslova v kleštích. Asi tisícovka Američanů a Britů a několik set příslušníků afghánských provládních sil totiž pročesává horský masiv na afghánské straně a další americké jednotky postupují tentokrát z pákistánského území směrem na západ. Operaci velí Britové, Spojené státy poskytují leteckou podporu a příslušníky jednotek zvláštního určení.

Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme