Na jihu Evropy bojují s velkými lesními požáry

Jih Evropy se potýká s velkými lesními požáry. Plameny spalují mnohá místa v Itálii, Řecku a Španělsku. Hašení komplikují vedra a silný vítr. Například na jihu francouzského ostrova Korsika spálily rozsáhlé požáry skoro šest tisíc hektarů porostů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní požár na Sardinii | Foto: AFP

Itálie

V Itálii oheň zasáhl zejména jižní části země. Nejvíce postižena je Sardinie, kde hořelo v jedno okamžiku až patnáct požárů najednou. Oheň přitom zničil značnou část horských porostů ve vnitrozemí ostrova. O život navíc přišli dva ovčáci, když se snažili zachránit svá stáda.

V současné době už jsou ale všechny požáry na Sardinii uhašeny. Hasičům se podařilo zdolat i několik menších požárů na Sicílii a Kalábrii, které vzplanuly včera.

Generál Luciano Massetti tvrdí, že ve většině případů požáry založili žháři. Několik osob proto už bylo zadrženo. Většinou jsou to lidé, kteří se už v minulosti pokusili o žhářství.

Žháři požáry založili údajně proto, aby poté byli zaměstnáni při zalesňování postižených oblastí. V Itálii ale existuje poměrně přísný zákon. Pokud by někomu ze zadržených osob byl prokázán takový úmysl, hrozí mu až 15 let vězení.

Španělsko

I ve Španělsku se už podařilo po několikadenním boji dostat plameny pod kontrolu. Požáry ale už připravily o život devět lidí, z toho bylo sedm hasičů, kteří zahynuli při výkonu povolání.

Také Španělé mají podezření, že některé ohně založili žháři. Na místech, kde už se podařilo požár uhasit, se proto už začalo s vyšetřováním. Všechno nasvědčuje tomu, že ve většině případů byly požáry opravdu úmyslně založené.

Oheň nejvíce zasáhl okolí východního pobřeží tzn. katalánský region a Valencii. Požáry zasáhly i jih a vnitrozemí Španělska, pouze na Kanárských ostrovech je oheň stále aktivní.

Kromě severu země, kde prší, platí na celém území Španělska maximální bezpečnostní stupeň, hlášeny jsou totiž čtyřicetistupňová vedra.

Celkové materiální škody ještě nebyly vyčísleny, protože požáry se na některých místech podařilo dostat pod kontrolu až v průběhu včerejšího večera. Během posledního týdne ale stačilo shořet více než dvacet tisíc hektarů převážně lesní půdy. Často shořely i velmi staré a vzácné stromy.

Řecko

Ohně spalovaly i Řecko. Hasičům se včera podařilo dostat pod kontrolu dva velké požáry na Peloponéském poloostrově a také oheň na Krétě. Požářiště u Heraklionu a v blízkosti města Ierapetra na jihu ostrova, ale stále hlídají. Hrozí tam totiž nebezpečí opětovného splanutí.

V oblasti stále fouká silný vítr. Tropické teploty, které se pohybovaly kolem 43 stupňů Celsia, sice poklesly na 35, ale lesy jsou tak vyschlé, že stačí pár jisker a oheň znovu vzplane. Navíc se jedná o oblast, kde jsou tisíce turistů. Kdyby se v těchto místech požár rozšířil, lidé by měli problémy s hromadnou evakuací.

V Řecku si naštěstí požáry nevyžádaly žádné lidské životy, pouze musel být evakuován jeden dětský tábor.

Aktuálně splanul jeden požár na ostrově Zakynthos, který leží u západního pohoří Peloponésu. Hoří v chráněné oblasti Dafni, pod kterou se nachází pláž s velmi vzácnými želvami Caretta caretta. S vedlejší pláže muselo být dokonce pomocí člunů přístavní policie evakuováno padesát turistů, které oheň obklíčil.

Podle informace řeckého rádia Alfa oheň zřejmě založil žhář, který má údajně záměr spálit celý ostrov. V současné době po něm pátrá policie.

Podle informací štábu civilní ochrany stále platí velmi vysoké nebezpečí požáru. Je proto vyhlášen stupeň číslo čtyři pro oblast Atiky, na ostrově Chalkidiki, Evia, na Peloponéském poloostrově a na mnoha ostrovech jako je Kréta, Chios, Lefkada a Zakynthos.

Většina požárů vzplála vinou nedbalosti, úřady proto žádají občany a turisty, aby neodhazovali nedopalky cigaret a nerozdělávali oheň v přírodě. Tráva je totiž přeschlá a fouká silný vítr. V uplynulých třech dnech vypuklo na území Řecka okolo osmi desítek požárů.

Přečtěte si také:
Španělsko stále trápí velké lesní požáry
Korsika stále bojuje s rozsáhlými požáry

Ivana Bernáthová, Josef Kašpar, Ľubica Zlochová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme