Na jihu Izraele zaútočili teroristé, armáda odpověděla nálety v Gaze

Nejméně sedm lidí zahynulo při sérii teroristických na jihu Izraele. Ozbrojenci na několika místech stříleli na projíždějící vozidla včetně autobusů. Použili k tomu střelné zbraně, ale také pancéřovou pěst. Zraněných je kolem třiceti. Při odvetném náletu na pásmo Gazy zabila izraelská armáda 6 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ošetřování zraněných izraelských vojáků | Zdroj: ČTK

Teroristé stříleli na auta a v jednom z nich zabili čtyři pasažéry. Jako první ale napadli poblíž egyptské hranice linkový autobus plný lidí, kteří jeli do přímořského Eilatu. Svědkové oceňují rozvahu šoféra, který z místa léčky rychle odjel a zabránil tak ještě většímu masakru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na jihu Izraele sleduje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Celkem zahynulo 6 civilistů a při následné přestřelce jeden voják. Útok byl komplikovaný, dobře koordinovaný a probíhal na několika místech najednou. Ve chvíli, kdy představitelé armády informovali novináře o tom, co se stalo, znovu došlo na místě prvního útoku ke střelbě a byl zraněn další izraelský voják.

Při následné akci zabili izraelští vojáci v Negevské poušti 5 až 7 útočníků. Předpokládá se, že nejde o Izraelce, ani o Egypťany, ale o Palestince z Gazy. Izrael odhaduje, že z přímořského pásma odešli do Egypta a pak o 200 kilometrů dále na jih proklouzli přes špatně hlídanou hranici do Izraele.

Situace stále není uzavřená. Izrael předpokládá, že se na dobře koordinovaných útocích podílelo dvacet až třicet lidí. V zemi platí druhý nejvyšší stupeň pohotovosti, město Eilat bylo uzavřeno. Izrael vyzval své občany, aby nejezdili na Sinajský poloostrov.

Při odvetných náletech na jih pásma Gazy bylo zabito 6 lidí, z toho 2 vysocí představitelé Výborů lidového odporu, což je jedna z palestinských ozbrojených frakcí v pásmu Gazy.

Martin Dorazín, Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme