Na jihu Libye byl zadržen Kaddáfího syn Sajf al-Islám

Sajf al-Islám Kadddáfí, syn svrženého libyjského plukovníka, byl dnes dopaden. Oznámilo to libyjské ministerstvo spravedlnosti. Sajf al-Islám byl na útěku od otcovy smrti na konci října. Útočiště našel mezi místními kmeny na jihu země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sajf al-Islám na neznámém místě po zadržení s ošetřenými prsty na pravé ruce

Sajf al-Islám na neznámém místě po zadržení s ošetřenými prsty na pravé ruce | Zdroj: Reuters

Ministr spravedlnosti prozatímní vlády upřesnil, že Sajf al-Islám Kaddáfí byl zajat v oblasti Obari. Podle libyjské televize byl zadržen s několika osobními strážci a byl v dobrém zdravotním stavu.

39letého syna svrženého plukovníka Muammara Kaddáfího stíhá Mezinárodní trestní tribunál kvůli údajným zločinům proti lidskosti, kterých se dopustil ještě za vlády svého otce. Nové vedení Libye ale hodlá Sajfa al-Isláma postavit před domácí justici.

O jeho osudu ale zatím rozhodují bojovníci z města Zintan, kteří ho zadrželi. A ti si ho ponechají a předají až nově zformované vládě, o které se právě jedná. Dopadení Sajfa al-Isláma posiluje jejich pozici a budou ho pravděpodobně chtít vyměnit za větší vliv na další chod země.

Koncem října žalobce haagského soudu oznámil, že se mu se Sajfem podařilo skrze prostředníka navázat kontakt. Zajímal se prý o to, co s ním bude poté, co u soudu nakonec prokáže svou nevinu.

Státní zástupce tehdy také uvedl, že ví o snaze skupiny žoldnéřů pomoct Sajfovi utéct z Libye a varoval Kaddáfího potomka, že na něj vydá zatykač.

Lucie Maňourová, Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme