Na Kavkaze roste napětí po atentátu na ingušského prezidenta

Několik lidských životů si během posledních dní vyžádaly další násilnosti v neklidné oblasti severního Kavkazu. Ruské bezpečnostní síly zlikvidovaly na hranici Čečenska a Ingušska několik údajných příslušníků radikálních ozbrojených skupin. Sitauce na Kavkaze se vyostřila poté, co neznámí ozbrojenci zaútočili na prezidenta Ingušska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paprsky slunce pronikají přes kopce Velkého Kavkazu do horského údolí | Foto: Jiří Mareček

Speciální operace, jejímž cílem bylo podle čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova zlikvidovat tajnou základnu ozbrojenců na hranici Čečenska a Ingušska, si za posledních 24 hodin vyžádala nejméně osm lidských životů. Ingušský prezident Junus-bek Jevkurov, který byl 22. června zraněný při atentátu sebevražedníka, stále zůstává ve vážném stavu v jedné z moskevských nemocnic.

Hlava sousedního Čečenska Ramzan Kadyrov trvá na tom, že ho ruský prezident Dmitrij Medveděv pověřil, aby vedl boj s radikálními skupinami ozbrojenců i na území sousedního Ingušska. Mezi mnohými tamními obyvateli ale rostou obavy, že je to první krok k tomu, aby Kadyrov začal prosazovat vytvoření jednotné republiky z obou regionů a že by i na území Ingušska začaly operovat čečenské milice.

Přečtěte si také:
Neznámý útočník se pokusil zabít ingušského prezidenta
Ruská armáda pátrá v Ingušsku po teroristech
Policie v Ingušsku zastřelila zakladatele opozičních internetových stránek
Při násilnostech v Ingušsku nejméně 60 mrtvých
V Ingušsku po bojůvkách 50 mrtvých

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme