Na konferenci o klimatu se udělují i anticeny. Třeba za dvojí přístup doma a ve světě

Není zrovna běžné, aby diváci při slavnostním předávání cen bučeli. Přímo povinností je to však na konferenci o klimatu v Paříži, kde sdružení nevládních organizací CAN International denně uděluje anticeny největším znečišťovatelům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konference o klimatu. Na snímku lidé v Le Bourget poblíž Paříže, kteří přišli na demonstraci

Konference o klimatu. Na snímku lidé v Le Bourget poblíž Paříže, kteří přišli na demonstraci | Zdroj: Reuters

Na improvizované pódium, které se nachází jen kousek od jednacích sálů, vbíhá australský komik Dan Ilic.

Muž, který předávání anticen pravidelně moderuje, je oblečený ve fraku a svůj oděv nezanedbal ani jeho vousatý asistent – ten má pro změnu šaty dámské a k nim ještě růžové boa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o udělování anticen, které doprovází pařížskou konferenci o klimatu, natočil redaktor Viktor Daněk

A už je tu vyhlášení. Na druhém místě se dnes umístily Kanada, USA a Nový Zéland.

Ocenění tyto země získávají za to, že ve vyjednáváních trvaly na vypuštění pasáží, které by zajistily chudým zemím kompenzace za způsobené škody a ztráty.

Následuje vyhlášení prvního místa, na němž se pospolu umístily Argentina a Austrálie.

„Argentina se v Paříži připojila k nejtvrdšímu limitu růstu globální teploty – 1,5 stupně. To je od ní hezké. Mezitím ale doma v Buenos Aires argentinská vláda vede kampaň, ve které tvrdí, že uhlí je palivem budoucnosti. Vždyť uhlí je doslova tím nejstarším palivem. Uhlí je starší než tvoje máma, Argentino,“ líčí Ilic.

„Sněz to uhlí“

I Austrálie dostala anticenu za uhlí. Zajistila ji pro ni tamní ministryně zahraničí Julie Bishopová, když nedávno prohlásila, že uhlí je klíčové pro zvyšování prosperity a pro nasycení hladových.

„Nemáte zač, chudino, dejte si uhlí,“ vyhazuje Ilic do publika makety uhlí. „Je to dobrota, mňam, mňam. Sněz to. Sněz to uhlí,“ vykřikuje.

Vítěze „Fosílie dne“, jak se anticena jmenuje, vybírá stovka zástupců nevládních organizací. Argentinu a Austrálii, stejně jako další „oceněné“ země, kritizují za to, že se podle nich chovají na klimatické konferenci pokrytecky.

„Smutné je, že tohle není na klimatických konferencích nic nového. Oba ocenění slibují v Paříži velké věci, mezitím ale doma snahy ostatních sabotují,“ dodává Ilic.

Fosílie dne se uděluje po celou dobu konference. Žebříček vede velký vývozce ropy Saúdská Arábie. Ta se na stupně vítězů dostala už celkem pětkrát – třeba za to, že na jednání ministrů životního prostředí vyslala šéfa resortu ropy a nerostných surovin.

Mezi oceněnými je i Belgie. Její ministr na víkendové zasedání pro změnu nepřijel vůbec. Ujel mu totiž vlak.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme