Na kroky organizace ETA má dohlížet skupina vyjednavačů v Baskicku

Známý zprostředkovatel v mezinárodních konfliktech a signatář takzvané Bruselské deklarace Brian Currin by měl během své návštěvy Baskicka vytvořit pětičlennou skupinu vyjednavačů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Baskicko, Guernica

Mediátoři by měli dohlížet na kroky teroristické organizace ETA. Ta nedávno oznámila, že hodlá ustoupit od ofenzivních ozbrojených akcí.

V komuniké, které vydala ETA před měsícem, se píše, že vedení separatistické organizace je ochotné se sejít k rozhovorům s mezinárodními zprostředkovateli a navrhnout řešení takzvaného baskického konfliktu.

Brian Currin, jihoafrický advokát a mediátor mezinárodních konfliktů, absolvuje v Baskicku více schůzek. Nikoliv ale přímo se členy teroristické organizace. Ti by podle něj nejprve museli vyhlásit trvalé a ověřitelné příměří.

Od Currina se očekává, že bude definovat funkci a cíle mezinárodní kontaktní skupiny, která by se nestranně angažovala v hypotetickém mírovém procesu ve Španělsku.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme