Na Kubě je internet drahý, těžko dostupný a cenzurovaný. Vadí to i v podnikání
Americký prezident Barack Obama během své návštěvy na Kubě doporučil komunistickému režimu, aby umožnil přístup na internet co největšímu počtu lidí. Podle Obamy jde o klíčovou podmínku ekonomického růstu. Na izolovaném ostrově má přístup ke světové síti jen asi 30 procent lidí. Připojení je drahé a navíc cenzurované. Živnostníci tak místo webových stránek, uživatelských recenzí a reklamy na internetu spoléhají na to, že si o nich spokojení zákazníci mezi sebou řeknou.
Na rohu v centru Havany jsou na jednom místě namačkané desítky lidí. Všichni dělají to samé – nehnutě stojí nebo sedí a dívají se na displeje svých chytrých telefonů.
Tohle je jedno z několika míst v Havaně, kde k dosažení bezdrátová wi-fi síť.
O tom, jak je to na Kubě s internetem, natáčela zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová
Třiadvacetiletý Rolando věří, že lepší přístup k internetu bude jednou z hlavních změn, které přinese zlepšování vztahů Kuby se Spojenými státy. Omezený přístup k informacím je podle něj brzdou pro všechny profese.
Své o tom ví grafický designér Alejandro, jehož práce kontakt s rychle se vyvíjející technologií přímo vyžaduje.
Doma nemá na Kubě internet téměř nikdo. V Havaně a dalších velkých městech dnes funguje kolem čtyř desítek vládou schválených wi-fi hotspotů, kde se Kubánci mohou na svých laptopech, telefonech či tabletech k internetu připojit.
Udržet krok se světem podle Alejandra není nemožné, ale rozhodně to není levná záležitost. Hodina připojení stojí podle mladého muže dvě konvertibilní pesa na hodinu, což je v přepočtu téměř 60 korun. To si při průměrné mzdě kolem 700 korun může jen málokdo dovolit.
Právě nízké výplaty jsou důvodem, proč si řada Kubánců přivydělává v turistickém průmyslu a službách. I v těchto oblastech však stále víc dominuje internet, což nutí zdejší živnostníky k vynalézavosti a kombinaci tradičního přístupu s požadavky moderní doby.
V časech, kterým vládnou chytré technologie, mnozí spoléhají na sílu dobrého slova a klasického doporučení – právě tak dokázala Isabel, jedna z havanských živnostnic, ze své domácí restaurace udělat během pouhých pěti let jeden z nejúspěšnějších podniků v Havaně.
Alejandro, který pomáhá rodičům s pronájmem pokojů v jejich bytě, což kubánská vláda povoluje, dokáže i s omezeným připojením zdatně využívat oblíbené internetové aplikace Airbnb, která majitele propojuje s cestovateli a kubánským živnostníkům nabízí možnost, jak být s hosty v kontaktu i přes omezený přístup k síti.
Mnozí mladí Kubánci doufají, že se situace postupně zlepší, a že svou vynalézavost, podnikavost a energii budou moci napřít jiným směrem než na lov internetového signálu.