Na Kubě je internet drahý, těžko dostupný a cenzurovaný. Vadí to i v podnikání

Americký prezident Barack Obama během své návštěvy na Kubě doporučil komunistickému režimu, aby umožnil přístup na internet co největšímu počtu lidí. Podle Obamy jde o klíčovou podmínku ekonomického růstu. Na izolovaném ostrově má přístup ke světové síti jen asi 30 procent lidí. Připojení je drahé a navíc cenzurované. Živnostníci tak místo webových stránek, uživatelských recenzí a reklamy na internetu spoléhají na to, že si o nich spokojení zákazníci mezi sebou řeknou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Existuje obava, že by někdo mohl předběhnout Spojené státy v podnikání na ostrově | Zdroj: ČTK

Na rohu v centru Havany jsou na jednom místě namačkané desítky lidí. Všichni dělají to samé – nehnutě stojí nebo sedí a dívají se na displeje svých chytrých telefonů.

Tohle je jedno z několika míst v Havaně, kde k dosažení bezdrátová wi-fi síť.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak je to na Kubě s internetem, natáčela zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Třiadvacetiletý Rolando věří, že lepší přístup k internetu bude jednou z hlavních změn, které přinese zlepšování vztahů Kuby se Spojenými státy. Omezený přístup k informacím je podle něj brzdou pro všechny profese.

Své o tom ví grafický designér Alejandro, jehož práce kontakt s rychle se vyvíjející technologií přímo vyžaduje.

Doma nemá na Kubě internet téměř nikdo. V Havaně a dalších velkých městech dnes funguje kolem čtyř desítek vládou schválených wi-fi hotspotů, kde se Kubánci mohou na svých laptopech, telefonech či tabletech k internetu připojit.

Udržet krok se světem podle Alejandra není nemožné, ale rozhodně to není levná záležitost. Hodina připojení stojí podle mladého muže dvě konvertibilní pesa na hodinu, což je v přepočtu téměř 60 korun. To si při průměrné mzdě kolem 700 korun může jen málokdo dovolit.

Právě nízké výplaty jsou důvodem, proč si řada Kubánců přivydělává v turistickém průmyslu a službách. I v těchto oblastech však stále víc dominuje internet, což nutí zdejší živnostníky k vynalézavosti a kombinaci tradičního přístupu s požadavky moderní doby.

V časech, kterým vládnou chytré technologie, mnozí spoléhají na sílu dobrého slova a klasického doporučení – právě tak dokázala Isabel, jedna z havanských živnostnic, ze své domácí restaurace udělat během pouhých pěti let jeden z nejúspěšnějších podniků v Havaně.

Alejandro, který pomáhá rodičům s pronájmem pokojů v jejich bytě, což kubánská vláda povoluje, dokáže i s omezeným připojením zdatně využívat oblíbené internetové aplikace Airbnb, která majitele propojuje s cestovateli a kubánským živnostníkům nabízí možnost, jak být s hosty v kontaktu i přes omezený přístup k síti.

Mnozí mladí Kubánci doufají, že se situace postupně zlepší, a že svou vynalézavost, podnikavost a energii budou moci napřít jiným směrem než na lov internetového signálu.

Lenka Kabrhelová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme