Na Kubě se po smrti aktivisty znovu zatýká opozice. Situace se podle disidentů nelepší

Kubánská policie podnikla v noci na čtvrtek razii v sídle organizace Kubánský vlastenecký svaz (Unpacu) v Santiagu de Cuba a zatkla deset členů vedení, včetně šéfa svazu Josého Daniela Ferrera. Informoval o tom deník El Mundo. Organizace Unpacu v těchto dnech žádala po státu vyšetření nedávného úmrtí jejího člena ve vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kubánský prezident Raúl Castro

Kubánský prezident Raúl Castro | Zdroj: Reuters

"Šlo o násilné a absolutně svévolné zadržení našich členů. Nevíme ani, kde teď jsou," řekl jeden z vůdců Unpacu Ovidio Martín. Manželka jednoho ze zadržených rozhlasu Radio Martí řekla, že policie zabavila úplně všechno, počítače, telefony, televizi, tiskárnu i potraviny.

Organizace Unpacu požadovala vyšetření smrti svého člena Hamella Maze, který zemřel minulý měsíc ve věznici v Havaně. Pětačtyřicetiletý aktivista byl zatčen loni v červnu a v cele čekal na soud kvůli trestnému činu "opovrhování" úřady. Podle oficiální verze byl příčinou úmrtí infarkt. Aktivisté ale uvádí, že podle nich byl ve věznici vystaven nehumánním podmínkám, mučení a fyzickému násilí.

Nejnovější razie v sídle Unpacu je dalším důkazem toho, že kubánský režim pokračuje v pronásledování svých kritiků a opozičních skupin. Oficiálně je v zemi stále povolena jen jedna politická strana - komunistická.

Porušování lidských práv na Kubě pokračuje. Úřady zatkly desítky lidí, aby nemohli demonstrovat

Číst článek

Mnozí doufali v demokratické reformy poté, co bývalý americký prezident Barack Obama uvolnil vztahy USA s Kubou. Tyto země v červenci 2015 po více než půlstoletí obnovily diplomatické vztahy. Loni v březnu byl Obama na historické návštěvě Kuby, první svého druhu po více než 80 letech. Během ní se setkal i s kubánskými disidenty, včetně Ferrera, a vyzval k dodržování svobod shromažďování či svobody tisku.

Podle kubánských disidentů oteplování vztahů USA a Kuby postavení opozice nijak nezměnilo a podle některých tak jen komunistický režim získal aureolu legitimity. Na Kubě je podle opozice stále několik desítek vězňů, režim dlouhodobě tvrdí, že na Kubě političtí vězni nejsou.

Kubánská policie často disidenty zatýká jen na krátkou dobu, zejména proto, aby nemohli demonstrovat v ulicích. Podle kubánské komise pro lidská práva loni oproti předchozímu roku počet zadržených na Kubě stoupl o deset procent, na více než deset tisíc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme