Na Kubě začal soud s řidičem, v jehož autě zahynul disident Oswaldo Payá

Až sedm let vězení hrozí španělskému řidiči auta, ve kterém v červenci zahynul známý kubánský disident Oswaldo Payá. Soud s 27letým Ángelem Carromerem začíná právě dnes. Carromero řídil vůz se dvěma disidenty v provincii Granma na východě Kuby. Auto sjelo ze silnice a narazilo do stromu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kubánský disident Oswaldo Payá

Kubánský disident Oswaldo Payá | Foto: Javier Galeano | Zdroj: ČTK

Jednání soudu je veřejné, ale jiným způsobem, než je zvykem v Evropě. Přímo do soudní síně nebudou mít přístup ani kubánští, ani zahraniční novináři akreditovaní na Kubě. Soudce však povolil vysílat záběry ze síně uzavřeným televizním okruhem do jiného sálu.

Reportéři s sebou nesmějí mít ani kamery, ani magnetofony, dokonce ani mobilní telefony. O dění v soudní síni se tak veřejnost dozví se zpožděním, rozsudek ale možná padne ještě dnes.

Carromero je obviněn ze zabití z nedbalosti. Podle vyšetřování kubánské policie jel v místě, kde byla povolená šedesátka, rychlostí 120 kilometrů za hodinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudu s Angelem Carromerem informoval redaktor Pavel Novák

Objevily se ale i pochybnosti, jestli k havárii došlo jen vinou řidiče. Spekuluje se, že auto sledoval jiný vůz, například tajné policie. Další možností je, že vozidlo mohl ze silnice vytlačit jiný automobil. Payá a jeho kolega ale seděli na zadních sedadlech nepřipoutaní. Cestující sedící na předních sedačkách nehodu přežili.

„K těm spekulacím je zřejmě velmi silný důvod. Oswaldu Payovi tajná policie několikrát vážně vyhrožovala smrtí. Něco podobného, jakási polonehoda, se stala i před nedávnem. Rodina má důvod si myslet, že to náhoda nebyla,“ říká hispanistka Markéta Pilátová.

Případ má politické pozadí jednak proto, že zemřel prominentní disident, a jednak také proto, že na lavici obžalovaných sedí mladý španělský politik z Lidové strany.

Ángel Carromero ale žádá světovou veřejnost, aby se nevměšovala do vyšetřování dopravní nehody, při které zemřeli lidé, a nevyužívali ji k politickým cílům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost Oswalda Payi přiblížila na Rádiu Česko hispanistka Markéta Pilátová

Osobnost Oswalda Payi může být přirovnávána například k Václavu Havlovi. V roce 1987 založil Křesťansko-liberální hnutí. Snažil se o nenásilný odpor proti komunistické straně, sepisoval petice za vypsání referenda o obraně svobody projevu, soukromého vlastnictví a ukončení vlády jedné strany.

Setkával se se západními politiky, mimo jiné mexickým prezidentem, americkým ministrem zahraničí i papežem Janem Pavlem II. Kubánský disent v něm ztratil jednu z vůdčích osobností.

Největším úspěchem Oswalda Payi byl projekt Varela, ve kterém se podařilo pod názvem Todos Unidos neboli Všichni společně sjednotit roztříštěné hlasy kubánské opozice. Nyní už nemá takový vliv, ale stále z něj vznikají významné disidentské aktivity. Měl také obrovskou podporu mezi běžnými Kubánci.

Pavel Novák, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme