Na Kubu dorazil hurikán Sandy, silně zasáhl Santiago i Guantánamo

Hurikán Sandy, který se ve středu přehnal přes Haiti a Jamajku, dnes ráno zasáhl Kubu. Provází ho vítr o rychlosti kolem 170 kilometrů za hodinu, v nárazech až 250 kilometrů. Jeho plnou sílu poznalo druhé největší město ostrova, půlmilionové Santiago, které je zcela bez proudu. Sandy už v Karibiku připravil o život dva lidi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuba v zajetí hurikánu Sandy na snímku NASA | Foto: Reuters

Na východní polovině ostrova bouře vyvrací stromy a trhá střechy. Hlášeny jsou až devítimetrové vlny a na některých místech až 50 centimetrů srážek.

V pobřežních oblastech hurikán způsobil velké záplavy. Žádné zprávy o obětech ale zatím nejsou, úřady už v předstihu evakuovaly z ohrožených oblastí na 50 tisíc lidí.

Bouře zasáhla plnou silou také americkou základnu a věznici Guantánamo.

Oko hurikánu šlo přesně přes ostrov Jamajka nedaleko metropole Kingstonu. Jamajka hlásí jednu oběť, na Haiti zase utonula žena v rozvodněné řece.

Ničivá cesta hurikánu přes Kubu by měla trvat jen několik hodin, měl by pokračovat na sever přes Bahamy a dál na severovýchod podél amerického pobřeží.


Zvětšit mapu

Český rozhlas, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme