Na kvótách pro uprchlíky se V4 dál s Německem a Lucemburskem rozcházejí

Ministři zahraničí visegrádské skupiny (V4) se dnes v Praze s kolegy z Německa a Lucemburska shodli, že současnou uprchlickou krizi v Evropské unii je třeba řešit celoevropsky, a přivítali poslední návrhy řešení Evropské komise. Dál ale přetrvává rozpor mezi západními členy unie a blokem Česka, Slovenska, Polska a Maďarska ohledně navrhovaného povinného přerozdělování migrantů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) a jeho německý kolega Frank-Walter Steinmeier po jednání ministrů zahraničí visegrádské skupiny o migrační krizi

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) a jeho německý kolega Frank-Walter Steinmeier po jednání ministrů zahraničí visegrádské skupiny o migrační krizi | Zdroj: ČTK

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD se ministři shodli na celkem šesti opatřeních ze sedmi:

Přehrát

00:00 / 00:00

Schůzku ministrů zahraničí středoevropské V4 o migrační krizi komentuje zpravodaj Süddeutsche Zeitung v Bruselu Daniel Brössler

"Je důležité zajistit důslednou ochranu vnější hranice. Je třeba odlišit legitimní uprchlíky od například ekonomických migrantů. Je důležité pracovat na fungující návratové politice. Je třeba sjednotit azylovou proceduru."

"Velmi důležitý bod, u kterého ještě stále máme pocit, že je kolem něho ne úplně dostatečná aktivita, je skutečné vytváření takzvaných hot spotů – míst, kde bude docházet k registraci a k tomu, že zjistíme, kdo vlastně přichází, abychom na základě toho mohli dále rozhodovat," dodal.

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn (vlevo) a jeho polský kolega Grzegorz Schetyna | Foto: ČTK

Shoda ale stále nepanuje na uprchlických kvótách, podle kterých by se měli migranti přerozdělovat do jednotlivých unijních zemí.

Německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier apeloval na solidaritu všech zemí unie s tím, že tuto situaci nemůže jedna nebo dvě země samy zvládnout. Uvedl například dnešní čísla, podle kterých přijde tento víkend do Německa na 40 tisíc uprchlíků.

Kromě toho německý ministr zdůraznil i potřebu spolupráce při odstraňování fám, které se šíří mezi uprchlíky a hlavně těmi, kteří se odejít teprve chystají. Například, že azyl dostane každý, kdo do Německa přijede.

Po celém Německu vznikají občanské iniciativy, které chtějí pomáhat uprchlíkům

Číst článek

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák odmítl tvrzení, že by se země V4 chovaly nesolidárně. Jejich přístup je podle něj odpovědný:

"Pokud jde o kvóty, bylo by od nás nefér vůči našim partnerům, kdybychom teď zvedli ruku pro nějaké číslo s vědomím, že do dvou týdnů ti lidé na Slovensku i tak nebudou. Proto klademe tyto otázky. Ne proto, že se chceme vyhnout zodpovědnosti, to absolutně ne, ale chceme mít jistotu, že řešení, o kterých diskutujeme, jsou reálná a udržitelná."

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó a jeho slovenský kolega Miroslav Lajčák (vpravo) | Foto: ČTK

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó za nejdůležitější opatření označil zajištění ochrany hranic Schengenu. Bez toho podle něj nebudou žádné další kroky účinné.

Přes Maďarsko procházejí tisíce uprchlíků, policie je přestala registrovat

Číst článek

V této souvislosti oznámil, že do příštího týdne Maďarsko dokončí kontroverzní plot na hranicích se Srbskem a začne platit norma, podle níž poškození této bariéry bude trestným činem, za který bude hrozit vězení.

Pokud by Maďarsko nedělalo žádná opatření proti uprchlíkům, mělo by jich na svém území do konce roku až půl milionu, prohlásil Szijjártó. Teď jich je podle něj v Maďarsku 180 000.

Spojené státy přijmou deset tisíc syrských uprchlíků, církve chtějí desetkrát víc

Číst článek

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme