Na londýnské paralympiádě startují i zmrzačení váleční veteráni

Battle Back, probojuj se zpátky. Tak se jmenuje speciální program britského ministerstva obrany a paralympijského výboru, který vážně zraněným vojákům pomáhá s návratem do normálního života prostřednictvím sportu. Na londýnské paralympiádě, která oficiálně začíná dnes večer, se v britském dresu představí hned šest zmrzačených vojáků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technik připravuje pomůcky sportovcům před zahájením paralympijských her v Londáně

Technik připravuje pomůcky sportovcům před zahájením paralympijských her v Londáně | Zdroj: Reuters

Jon-Allan Butterworth seděl na kole naposledy coby školou povinné dítě. Bez programu Battle Back by ho prý ani nenapadlo ještě někdy v životě vlézt na kolo. Myšleno poté, co mu v uniformě Královského letectva utrhla povstalecká střela v roce 2007 v irácké Basře levou paži.

„Býval jsem mnohem klidnější v začátcích po svém zranění, než na startovní čáře na cyklistickém oválu. Balancování na kole ve startovním boxu a to úvodní pípnutí mě vyloženě děsily, ale už je to lepší,“ popsala pro BBC velká britská naděje pro paralympijský Londýn.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jiřího Hoška o válečných veteránech startujících na londýnské paralympiádě

Skoro se nechce věřit, že Jon-Allan padl do oka hledačům paralympijských talentů teprve v roce 2009. Už o dva roky později se mu na krku houpala zlatá medaile z mistrovství světa za vítězství v časovce.

„Vojáci mají některé důležité vlastnosti, které dělají dobré sportovce; mají báječnou schopnost trénovat podle přísně stanoveného programu a disponují taky tou správnou psychikou,“ popisuje major Martin Colclough, který vede program Battle Back.

V rehabilitačním středisku Headley Court jím od roku 2008 prošlo už na 1500 vojáků, včetně kapitána, dnes veslaře, Nicka Beightona. Exploze nastražené výbušniny ho v Afghánistánu připravila o obě nohy.

V Londýně startuje paralympiáda. Má být největší v dějinách

Číst článek

„Program Battle Back a vidina Paralympiády mi daly příležitost, abych si řekl: ‚Tak fajn, přišel jsem o nohy, a co? To je minulost. Přece mě to nezastaví ve službě vlasti a ozbrojeným silám.‘ A že můžu reprezentovat Velkou Británii, na to jsem vážně pyšný,“ říká Beighton.

Před třemi lety si komik Jimmy Carr zadělal na problémy, když prohlásil, že by zranění vojáků v Iráku a Afghánistánu mohla vytvořit skvělý britský paralympijský tým. Teď se ukazuje, že nebyl daleko od pravdy.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme