Na mírovém urovnání blízkovýchodního konfliktu má velký zájem také EU

K přímým palestinsko- izraelským rozhovorům ve Washingtonu vzhlíží s nadějemi i Evropská unie. Prosazuje ustavení samostatného palestinského státu, ale také uznává starost Izraele o vlastní bezpečnost. EU je také největším sponzorem Palestinské autonomie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie  

Evropská unie   | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Jak v Odpoledním Radiožurnálu připomněl zpravodaj ČRo v Bruselu Pavel Novák, aktivita Evropské unie jako prostředníka v jednáních o míru na Blízkém východě se v souvislosti s jednáním ve Washingtonu nezvýšila. „Aktivita Unie v této oblasti je stálá, EU volí politiku malých krůčků, spíš se snaží nabádat obě strany, aby hledaly řešení,“ uvedl.

Podpora mírového procesu ze strany EU podle něj závisí na přístupnosti izraelské vlády naslouchat. I když Izrael podle něj příliš nedá na to, co mu radí EU, zaznamenala i jisté dílčí úspěchy. Připomněl konání prvního summitu Unie pro Středomoří v červenci 2008, během předsednictví Francie, kde se sešli prezidenti palestinské autonomní oblasti Mahmúd Abbás a tehdejší izraelský premiér Ehud Olmert.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj postoje EU k blízkovýchodnímu mírovému procesu jsme v Odpoledním Radiožurnálu zrekapitulovali se zpravodajem v Bruselu Pavlem Novákem.

„Francie si to tehdy připisovala jako svůj úspěch. V lednu 2009 zase musela ČR jako předsednická země EU řešit izraelskou invazi do Gazy. Unie ji tehdy označila za nepřiměřenou, ačkoli nejdříve se Česko dopustilo faux-pas, když invazi označilo jako obrannou akci ze strany Izraele,“ doplnil zpravodaj.

Připomněl, že EU v poslední době opakovaně také žádala Izrael o odstranění blokády pásma Gazy, aby tam mohla projít humanitární pomoc. „EU nemá moc nástrojů k tomu, jak Izrael ovlivňovat. I když nakonec k uvolnění blokády Gazy došlo, nebylo to však zásluhou EU,“ řekl.

EK je největším sponzorem Palestinské autonomie

Zpravodaj připomněl, že Evropská unie, respektive Evropská komise je největším finančním sponzorem Palestinské autonomie - loni dala 440 milionů eur Palestincům, za posledních 10 let to byly celkem 3 miliardy 356 milionů eur.

„Pomáhá jednak budovat státní strukturu, obnovovat tamní silnice a další stavby. Pomáhá také financovat platy státních úředníků. Někdy se ale objevují pochybnosti, zda je EU schopná uhlídat toky peněz, jestli se nedostanou do rukou teroristů, kteří nakupují rakety na ostřelování izraelského území z Gazy,“ řekl

EU si nechává monitorovat situaci svými diplomaty v Izraeli a na palestinských územích. „Například v březnu dostala EK tajnou zprávu, že Izrael pokračuje ve výstavbě židovských osad ve východní části Jeruzaléma. Že vydávání stavebních povolení používají izraelské úřady k diskriminaci palestinského obyvatelstva,“ přiblížil zpravodaj..

Doplnil, že naposledy izraelskou výstavbu odsoudil v červenci předseda José Barroso, kdy také vyzval všechny strany, aby se zdržely činů, které podkopávají mírový proces.

Pavel Novák, Katarína Brezovská, Michaela van Erne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme