Na mírový pochod ve Florencii přišlo půl milionu lidí

V italské Florencii skončila velká demonstrace za mír ve světě. Zúčastnilo se jí na půl milionu lidí. Navzdory obavám, že mohutná akce může být provázena násilnostmi, se pochod obešel bez větších incidentů a měl naopak uvolněnou až karnevalovou atmosféru. Sobotní demonstrací vyvrcholil čtyřdenní Evropský mítink sociálního fóra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mírový pochod ve Florencii | Foto: ČTK/EPA

Jak z Říma uvádí spolupracovnice Radiožurnálu Vědunka Lunardi, organizátoři demonstrace, kterou ukončil velkolepý koncert, jsou nadšeni úspěchem a hovoří dokonce o milionu účastníků. Policejní odhady udávají půl milionu lidí - i to je však nečekaně mnoho. Celá demonstrace proběhla klidně, připojilo se k ní mnoho Florenťanů a policie musela mírnit agresivnější skupinky jen v několika případech.

Na celoevropské sociální fórum přijelo do Florencie dvacet tisíc delegátů, zastupujících rozsáhlé škály sdružení od pacifistů a anarchistů po nezávislé odbory evropských zemědělců. Debatovali o solidárnějších alternativách současné ekonomické globalizace a liberalismu. Velkou pozornost fórum věnovalo také evropské zahraniční politice, kterou chce mírumilovnější a méně závislou na Spojených státech.

Právě při této debatě zazněl naléhavý apel předsedy palestinských výborů lékařské pomoci Mustafy Bargutiho. Jak řekl, "zeď, kterou staví Izrael v Zajordánsku, nevyznačuje žádnou hranici, ale nedovoluje Palestincům pracovat, obdělávat pole, chodit do školy, jít do nemocnice." Barguti žádá Evropu, aby vyvíjela intenzívní nátlak na Organizaci spojených národů s cílem přinutit Izrael k respektování jejích rezolucí.

Vědunka Lunardi, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme