Na místě katastrofy WTC se tyčí znovu postavený mrakodrap

Na místě katastrofálního teroristického útoku v New Yorku 11. září 2001 tento týden slavnostně otevřeli nový mrakodrap. 52patrový dům z oceli a skla vyrostl na místě výškové budovy, která se zřítila po pádu obou věží Světového obchodního centra. Přímo na místě byl i zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová 52patrová | Foto: Alexandr Pícha

Pro lidi z New Yorku je nový mrakodrap velkým zadostučiněním. Na velké slavnosti zazněla americká hymna, zpívali školáci i rocker Lou Reed. Světové středisko obchodu má být ještě výstavnější než dříve, aby New York ukázal, že ho teroristé nepokořili.

Při stavbě budovy byly uplatněny všechny poznatky z katastrofálních následků teroristických útoků. Širší jsou například úniková schodiště a základní skelet má 60 centimetrů tlusté betonové stěny odolné proti žáru.

Architekturu nového mrakodrapu hodnotí kritici jako klasické pojetí čistého skleněného hranolu, ale nic převratného. To hlavní má teprve přijít. S otevřením nového mrakodrapu se rozjely další práce i na velkém staveništi v samotném Ground Zero. Více než půl kilometru vysoký mrakodrap Věž Svobody bude dominovat New Yorku už za pět let.

Kromě budovy s názvem "7 World Trade Centre" se v bezprostředním okolí padajících dvojčat zřítily další čtyři mrakodrapy. Celkem bylo v důsledku newyorských útoků na Manhattanu utrpělo až 50 staveb, z nichž některé musely být následně strženy. Vážně poškozeny nebo úplně zničeny byly také čtyři stanice podzemní dráhy.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme