Na moskevském letišti Vnukovo havarovalo ruské letadlo, které letělo z Pardubic. Čtyři lidé zemřeli

Na moskevském letišti Vnukovo havarovalo letadlo, které přiletělo z Pardubic. Stroj Tu-204 ruských aerolinek Red Wings vyjel z přistávací dráhy až na přilehlou dálnici. Pak začal hořet. Na palubě byla osmičlenná posádka. Podle posledních informací zemřeli čtyři lidé - oba piloti, palubní inženýr a letuška, další čtyři těžce zraněné převezla záchranka do nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakládání přední části letounu | Foto: Reuters

Letadlo Tu-204 vyjelo z přistávací dráhy a skončilo na kyjevské výpadovce, kterou policie musela uzavřít v obou směrech. Letadlo se vzňalo a rozpadlo se na tři kusy.

Jen zázrakem do přední části letadla nenarazila projíždějící auta. Jeden z řidičů se snažil, jak popsal televizi Rossija 24, pomoci zraněným:

„Do samotné pilotní kabiny jsme se nemohli dostat. Okna zůstala celá. Viděli jsme ale, jak odtud vytéká krev, a proto bylo jasné, že uvnitř jsou lidé.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O nehodě informovala ve Večerním Radiožurnálu zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Nehodu popsal i další ze svědků: „Uviděl jsem velký oblak sněhu a hustý dým. Po chvíli mi bylo jasné, že spadlo letadlo. Přiběhli jsme na pomoc a začali vytahovat zraněné.“

„Měl jsem pocit, že letadlo neletělo, ale klouzalo dolů. Po dopadu jsem viděl, jak se utrhlo křeslo s nějakým člověkem a odletělo do vzdálenosti 30 až 40 metrů,“ řekl další ze svědků.

Na místě neštěstí se už našly obě černé skříňky. Vyšetřovatelé zmiňují několik možných teorií - chybu pilota, technickou závadu i povětrnostní podmínky.

Letadlo Tu-204 je dvoumotorový tryskový letoun pro řádově 200 až 210 cestujících, záleží na vnitřním uspořádání. Poprvé vzlétl v lednu 1989, zaveden byl až o pět let později. Vyvíjen byl v Tupolevově konstrukční kanceláři.

Letecký publicista Martin Velek se domnívá, že nehoda spíše souvisí s připraveností letiště:

„Podle ne úplně čerstvých informací nebyla jedna dráha v provozu. Nevím, jaký je momentální stav, ale nejsem si jist, že se to zlepšilo. Letiště není z hlediska posádek oblíbené. Na přistání se tam jde poměrně nízko nad terénem a ne vždy je tam úroveň pozemního personálu, který letadlo navádí, na nejvyšší úrovni.“

Ruské úřady začaly zkoumat, jestli společnost Red Wings dodržovala všechny předpisy a bezpečnostní nařízení.

Letadlo odstartovalo z pardubického letiště v 11.03 hodin. Na palubě nevezlo žádné pasažéry. Šlo o charterový let, který přivezl ruské turisty do České republiky na oslavu nového roku.

Nehoda ruského letadla na letišti Vnukovo | Foto: ČTK/AP

„Letoun u nás přistál a vzlétl naprosto bez závad a dokud ho sledovaly naše prostředky, jsme nezaznamenali žádnou závadu," doplnil informace ředitel společnosti EBA, která provozuje pardubické letiště, Jan Andrlík.

"Nezbývá nám nic jiného, než čekat na to, co přijde z ruské strany,“ říká Andrlík.

Na pardubickém letišti bylo letadlo zkontrolováno v rámci meziletové prohlídky.

Společnost Red Wings patří v Rusku k největších charterovým firmám. Organizuje lety pro ruské turisty do destinací jako je Egypt, Turecko nebo i Česká republika, která patří k oblíbeným zemím o desetidenních novoročních svátcích.

„Ta se stává z běžné prohlídky letadla a jeho přistávacího zařízení, jeho úplnosti, celistvosti, uzavření všech jeho krytů. Úkony jsou naprosto standardní, stejné a jsou vždy provedeny. Pokud je letadlo doplňováno palivem, jsou uchovávány vzorky,“ dodává Andrlík.

Ve svém parku má společnost Red Wings výhradně letouny Tu-204, které jsou srovnatelné s Boeingem 757 nebo Airbusem A321. V minulosti se neobjevily žádné velké nehody u takového typu stoje.

Ruská média ale připomínají, že Státní úřad pro kontrolu letectví těsně před havárií varoval společnost Tupolev, že typ Tu-204 může mít problémy s bržděním během přistání. Minulý týden v Novosibirsku stejný stroj vyjel mimo ranvej, nikomu z cestujících se tehdy při nehodě nic nestalo.

Martin Dorazín, Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme