Na motýlí farmě

80% vlhkost, 30 stupňů tepla. Taková je největší motýlí farma v Evropské unii. Leží na baltském ostrově Usedám - v Trassenheide. Před několika dny tam točil náš zpravodaj David Šťáhlavský, a to o nečekaných sociálních souvislostech, o tichém světě pomíjivé krásy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoamerický motýl Heliconius

Jihoamerický motýl Heliconius | Foto: H.ismenius

Teplota kolem 30 stupňů, zkrátka vedro, že se mi mlží brýle i displej nahrávacího magnetofonu. Vlhkost je snad 200% a mezi tím neuvěřitelní motýli, v jejichž konkurenci je babočka prostě outsider. V té celé tropické nádheře se ptám spolumajitelky firmy Sabiny Steinkeové na to základní, kdy malý motýlí zázrak zde u Baltského moře vlastně vznikl.

"Bylo to 1. 6. letošního roku, vlastně zcela nedávno. Přípravy ovšem trvaly celé roky. Jakousi předehrou byla výstava hmyzu, kterou jsme otevřeli před šesti lety. Naše rodina pochází z ostrova Usedom a opravdu jsme chtěli lidem zde představit kus tropické přírody, vždyť sám slyšíte, jak úžasně to zní," říká paní Steinkeová.

Zážitek je to vážně skvělý, protože, jak potvrzuje spolumajitelka motýlí farmy, v obrovském hangáru neustále poletuje 1 500 až 2 500 motýlů. To představuje 60 až 100 druhů. Z některých opravdu přechází zrak a moje snaha je vyfotografovat se míjí jakýmkoliv účinkem, protože pomíjivá stvoření prostě neposedí. Jejich život je ale prakticky také jepičí - 10 dní až 3 týdny.

"Vytvořit si takovou motýlí farmu není ale vůbec jednoduché. Kokony, motýlí zámotky dostáváme např. z Asie, Jižní Ameriky a nejsou vůbec levné. Od dvou do deseti euro. Proto jsme si museli také vzít půjčku na výstavbu farmy. Takové výdaje se ovšem vyplatí, minimálně rozvojovým zemím, protože poskytují práci tamním lidem."

"Jsou to rozvojové projekty, které dozorují tamní vlády. Díky nim domorodci nepěstují třeba drogy a chrání přírodu. Jde konkrétně například o produkci opia," dosvědčuje Sabine Steinkeová a také mě těší, že jsem zaplatil 7,50 euro a podpořil vzdálené obyvatele jihovýchodní Asie či Jižní Ameriky.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme