Na nádraží ve Vídni se o uprchlíky starají stovky dobrovolníků

Desítky tisíc uprchlíků, kteří jsou stále na cestě do Evropy takzvanou balkánskou trasou, zasáhlo chladné počasí. I Rakousko hlásí řadu běženců, kteří na jeho hranice dorazí jen slabě oblečení a v sandálech. Například na vídeňském nádraží Westbahnhof za poslední měsíc vyrostlo doslova logistické centrum, které má uprchlíky především nasytit a také zahřát. Pak už je čeká poslední úsek cesty, pro většinu z nich do Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci na vídeňském nádraží nosí uprchlíkům jídlo i oblečení | Foto: Vojtěch Berger

Vídeňské nádraží se v posledních pár týdnech stalo klíčovou přestupní stanicí pro uprchlíky. To, že tam dostanou všechno potřebné, je zásluha stovek dobrovolníků i obyčejných lidí z ulice, kteří chodí na nádraží darovat všechno od banánů po čepice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vídeňské nádraží se v posledních pár týdnech stalo klíčovou přestupní stanicí pro uprchlíky. Dostanou tam teplé jídlo i oblečení

Na prvním nástupišti vídeňského Západního nádraží odjel speciální vlak do Linze, který byl plný uprchlíků. Ti, co se nevešli, čekají na nástupišti. Lidé z vídeňské charity tam rozdávají jídlo.

Ve skladu potravin na nádraží se co chvíli zastaví někdo z ulice a přinese ovoce, oblečení, deku nebo hygienické potřeby.

Od začátku září procházejí Západním nádražím tisíce uprchlíků denně. Většina z nich nežádá v Rakousku o azyl a zdrží se tu jen pár hodin. Dobrovolníci přesto chtějí, aby tento přestup z vlaku do vlaku byl pro uprchlíky příjemný.

Dvě tuny banánů každý den, k tomu palety müsli tyčinek, sušenek, pytle jablek. To všechno přinesli Vídeňané, katolická charita nemusela koupit prakticky nic.

Darované jídlo a oblečení třídí v několika směnách stovky dobrovolníků. Po nádraží chodí stejně dobrovolně i tlumočníci, na bundě mají vždy přehlednou tabulku, jakými jazyky právě ten který z nich umí.

Dobrovolníci na vídeňském nádraží nosí uprchlíkům jídlo i oblečení | Foto: Vojtěch Berger

Tradice a solidarita

Vídeň, kterou v minulosti prošla řada uprchlických vln, na tradici navázala. Restaurace na náměstí Karlsplatz nabízí uprchlíkům speciální menu v přepočtu asi za 100 korun, což je na Vídeň přímo dumpingová cena.

„Funguje to tak, že host tuhle částku zaplatí a restaurace pak vystaví poukázku na oběd některé charitativní organizaci, která ji dá uprchlíkovi a ten se může v příjemném prostředí najíst," popsal šéf restaurace Andreas Wiesmüller.

Solidaritu Vídeňanů s uprchlíky prokázaly i výsledky voleb z minulého víkendu. Vyhrála je sociální demokracie, která se uprchlíků jasně zastala proti populistické straně Svobodných.

Dobrovolníci na vídeňském nádraží nosí uprchlíkům jídlo i oblečení | Foto: Vojtěch Berger

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme