Na náměstí v Krakově vítalo Nový rok 150 tisíc lidí

V královském městě Krakově, v srdci Evropy, se o silvestrovské noci sešlo asi 150 tisíc lidí. Krakov má k oslavám hned několik důvodů. Letos uplyne 750 let od chvíle, kdy osada na břehu řeky Visly získala městská práva. Současný Krakov je zároveň s Paříží a Prahou nejoblíbenějším cílem turistů z Evropy i ze zámoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krakovský hrad Wawel | Foto: Pavel Novák

Americká asociace cestovních kanceláří dokonce Krakov vyhlásila nejmódnějším městem světa. Krakovské Staré náměstí ozvučila aparatura o výkonu 120 tisíc Wattů. Město vydalo na oslavy příchodu Nového roku deset milionů korun a pozvalo přední polské zpěváky a skupiny. Mezi nimi nechyběl ani nejznámější polský písničkář Krzysztof Krawczyk.

Velkolepou show sledovali v přímém přenosu diváci v celém Polsku s výjimkou asi deseti tisíc domácností na severu země. Přímořskou oblast zasáhla vichřice a došlo k rozsáhlým výpadkům elektřiny. "Nový rok přivítáme v temnotě, jako ve vězení," posteskla si jedna z obyvatelek postižené oblasti.

Krakovskému Silvestru konkurovala Wroclav. I tam na staré náměstí přišlo více než sto tisíc lidí. Mimo jiné si mohli poslechnout legendy polského rocku, například skupinu Kombi.

Nový rok je i v Polsku obdobím novoročních předsevzetí. S jedním takovým se občanům svěřil i premiér Jaroslaw Kaczyński: "Pokud jde o mě, mám jen jedno přání. Shodit přebytečná kila."

Kolem půlnoci zábava na wroclavském i krakovském rynku vrcholí; v Polsku se žádný Silvestr nemůže obejít bez Maryly Rodowiczové.

Během novoroční noci polská policie nezaznamenala žádné větší incidenty snad kromě šesti pobodaných lidí v Zakopaném, kteří silvestrovské neshody řešili noži. Ráno si Poláci oddechli, že se podařilo vyřešit i spor mezi Ruskem a Běloruskem o dodávkách zemního plynu. Tlak v jamalském plynovodu je normální, hlásili zpravodajové z polsko-běloruské hranice.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme