Na návštěvě Královského paláce v Bruselu

Do královských paláců se moc často běžní lidé nedostanou - zejména tam, kde palác stále ještě slouží panovnické rodině k vykonávání jejích státních povinností. Belgická monarchie ale v létě dveře bruselského Královského paláce tradičně veřejnosti otevírá. Bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanku to přimělo nejenom k návštěvě paláce, ale také k rozhovoru o budoucnosti belgické monarchie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský palác v Bruselu | Foto: Vít Pohanka

Bruselský Palais Royal slouží po většinu roku jako pracoviště krále Alberta II. Přijímá tu například nové velvyslance, vyznamenává významné občany a pořádá státní recepce. Budova a její interiér pochází z největší části z 19. století a upřímně řečeno, Středoevropanovi zvyklému na panorama Pražského hradu a pohled na vídeňský Schönbrun, bruselský Královský palác příliš dech nebere.

Může ale inspirovat k úvahám o budoucnosti belgické monarchie. Podle mnohých názorů spěje Belgie k rozdělení na frankofonní Valonsko a nizozemsky mluvící Vlámsko. A jak se Belgičané stavějí k instituci monarchie? Zeptal jsem se autora několika knih o královské rodině, novináře Christiana Laporta z deníku La Libre Belgique:

"Obecně se dá říct, že republikánů je v celé Belgii zhruba 15 procent. Jenže převážně jde o nizozemsky mluvící Vlámy, obvykle stoupence krajní pravice, která by chtěla rozdělení Belgie," říká Christian a dodává, že Belgičané sice svou podporu královské rodině příliš navenek nevystavují na odiv, ale jsou s ní vcelku spokojeni. Ptám se, proč je tedy třeba ve srovnání s Británií královská rodina v Belgii jaksi méně viditelná a není o ní příliš slyšet.

Christian Laporte to přisuzuje dlouhému období vlády krále Bauduina v letech 1951 až 1993, kdy se panovník choval velmi diskrétně. Bylo to prý zčásti jeho osobní povahou, ale také historickými okolnostmi. Krátce po vypuknutí II. světové války a napadení Belgie Německem totiž jeho otec, král Leopold III kapituloval, což část obyvatel a především armády považovala za zradu. Leopold sice odmítl s Němci spolupracovat a strávil válku v internaci, i tak ale jeho kontroverzní rozhodnutí vedlo k tomu, že po válce ho nechtěla vláda vpustit do Belgie, a musel s rodinou strávit 6 let ve Švýcarsku.

V Bruselu vládl jako regent jeho bratr Karel až do roku 1950, kdy Belgičané v hlasování rozhodli, že chtějí Leopolda zpátky v Belgii jako svého krále. Aby uklidnil situaci, vzdal se nakonec trůnu ve prospěch svého syna Bauduiana a strávil zbytek života v ústranní. Syn Bauduin jako král pak vystupoval dlouhá desetiletí tišeji, aby nejitřil staré rány.

"Možná tak dnes můžeme mít pocit, že se belgická královská rodina objevuje v médiích mnohem méně než třeba anglická. Ve skutečnosti je o ní ale nyní slyšet mnohem víc, než tomu bylo dřív, za krále Bauduina," dodává Christian Laporte.

Publicita mívá své stinné stránky - hodně si jí užil bratr budoucího krále Filipa, princ Laurent, hlavně když ho policie několikrát přistihla při divoké jízdě a projetí křižovatky na červenou. Nedávno si zase bulvární tisk hodně smlsl na údajném hrozícím rozvodu prince Laurenta s princeznou Claire, o jedenáct let mladší Anglo-belgičankou, kterou si vzal před třemi lety. Jenže i v tomhle případě zřejmě platí, že je lepší špatná publicita než žádná publicita, říká Christian Laporte:

"Říká se, že princ Laurent je sympatičtější než princ Filip - to je sice pravda i podle průzkumů. Ale princ Laurent nenese takovou zodpovědnost jako jeho bratr. S největší pravděpodobností se nikdy nestane králem, a může se proto chovat mnohem bezprostředněji a to mu v očích veřejnosti, zjevně bez ohledu na občasné negativní zprávy v tisku, přidává body."

Tak či onak, mnoho lidí mluví o soumraku belgické monarchie - pokud ale zavítáte v Bruselu do Královského paláce, žádný takový dojem si neodnesete. A pokud snad máte do Bruselu cestu, vězte, že dveře paláce zůstanou otevřené až do 10. září.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme