Na návštěvě u jednoho z Wintonových dětí, pana Wesselého

Jedním ze stovek převážně židovských dětí, které vyvezl britský občan Sir Nicholas Winton z předválečného Československa a zachránil je tak před jistou smrtí v německém koncentračním táboře, je pan Rudolf Wessely, který dnes žije v severoanglickém Sheffieldu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pan R. Wessely

Pan R. Wessely | Foto: Milan Kocourek

Navštívil ho tam spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království Milan Kocourek:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na návštěvě u pana Wesselého byl s mikrofonem Milan Kocourek

Pětaosmdesátiletý pan Rudolf Wesselý ho přijal ve svém rodinném domku s velkou zahradou v jedné z lepších čtvrtí ocelářského města Sheffieldu. Někteří mají živého psa, ale pan Weseelý dává přednost mechanickému, který u dveří nenadělá o nic méně hluku: Přivítal i mě.

U kávy v příjemném obývacím pokoji s výhledem do zahrady v plném květu, mi pan Wessely vypravoval o svém pohnutém životě. Za války v koncentračním táboře v Osvětmi zahynuli oba jeho rodiče. Ti ho ještě včas, v roce 1939, poslali jako čtrnáctiletého chlapce do Anglie, kam se dostal díky Nicholasu Wintonovi, který organizoval transporty hlavně židovských dětí z Československa do Británie. Po maturitě v severoanglickém přístavním městě Hullu se přihlásil do britského námořnictva.

Po válce nebyl důvod se vracet domů, protože tam už nikoho neměl. V Sheffieldu se stal učitelem angličtiny a němčiny.

Vloni v říjnu panu Wesselému zemřela manželka Angličanka Wendy, se kterou strávil více než 50 let ve šťastném manželství. Byla skvělou houslistkou, hrála v kvartetu. Pan Wesselý mi s dávkou hrdostí ukázal housle, které sám vyrobil. Visí na zdi v obývacím pokoji. I když o tom otevřeně nemluvil, myslím si, že to bylo z lásky k manželce.

Vychovali syna, který je známým psychiatrem. Zajímal mě také názor pana Wesselého na Nicholase Wintona, jehož královna povýšila do šlechtického stavu za jeho zásluhy o záchranu českých a slovenských dětí před druhou světovou válkou.

Pan Wesselý mi také předvedl dokument televize BBC o jeho cestě do vlasti před sedmi lety. Spolu s moderátorkou Ester Rantzenovou navštívil byt v Praze, kde vyrůstal a kde už dlouho bydlí někdo jiný.

Nicholas Winton | Foto: Česká televize

Ale pozvání k návštěvě Terezína, odkud byli jeho rodiče odvezeni do Osvětimi, s díky odmítl. Terezín už nikdy v životě nechce vidět.

Sir Nicholas Winton se zasloužil o záchranu stovek převážně židovských dětí z předválečného Čskoslovenska tím, že zařídil jejich transport do Británie, kde se jich ujali dobrovolníci, ve většině případů rodiny.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme