Na návštěvě v katedrálním městě Ely

Oliver Cromwell zvaný lord Protector patři mezi nejznámější osobnosti britské historie. Narodil se v Huntingdonu nedaleko Cambridge na sever od Londýna a řadu let žil v malebném katedrálním městě Ely. Navštívil ho i náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

britský Parlament | Foto: Vlastimil Hankus

Překrásná gotická katedrála města Ely postavená na přelomu jedenáctého a dvanáctého století leží na místě původního kláštera, který založila v roce 673 svatá Ethelreda, saská pricnezna z východní Anglie.

Její pozůstatky jsou pohřbeny před hlavním oltářem a ve středověku byla katedrála právě z tohoto důvodu významným poutním místem. Oliver Cromwell zdědil značný majetek včetně velkého domu v Ely po svém strýci, a mezi jeho úkoly bylo vybírání daní ze dvou farností ve městě.

Cromwellův dům přístupný veřejnosti stojí nedaleko katedrály a rozhodně stojí za prohlídku - je to zajímavý příklad středověké architektury, kombinace dřevěných trámů a cihel. Cromwellova rodina tam strávila od roku 1636 jedenáct let. Cromwell tehdy působil jako poslanec londýnského parlamentu za Cambridge, kde jako mladý muž studoval.

Přirozeným středem domácnosti je kuchyně, kde jsou vystaveny příklady jídelního lístku z Cromwellovy doby, tehdy tam hospodařila jeho manželka Elizabeth. - maso, drůběž a ryby, a samozřejmě velký krb, ve kterém se jídlo vařilo buď ve vodě nebo na rožni. Další místnosti jsou studovna, kancelář, galerie a pokoj, kde straší.

Tam si můžete vyslechnout z audizáznamu příběh Cromwellova života, včetně tragické dohry tři roky po jeho smrti. Cromwell zemřel v roce 1658, ale v roce 1661, po restauraci monarchie za Karla II. bylo jeho tělo exhumováno, hlava oddělena od trupu a naražena na kopí před královským palácem Whitehall v Londýně.

Autor Cromwellova životopisu poznamenal: Ironií bylo, že rozkaz k tomuto barbarskému činu vydal sám parlament. Parlament, v němž Cromwell léta před tím věrně sloužil. Jednou prý za velké bouře Cromwelova hlava s kopí spadla, sebral ji náhodný chodec, a nakonec byla vrácena do Cromwellovy univerzitní koleje Sidney Sussex v Cambridge, kde ji s úctou pohřbili vedle kaple. Na plaketě je tam napsáno: "Nedaleko tohoto místa byla 25.března 1690 pohřbena hlava Olivera Cromwella, lorda Protektora Commonwealthu Anglie, Skotska a Irska, studenta této koleje v letech 1616 až 1617".

Možná si říkáte proč v tom pokoji v Cromwellově domě v Ely straší. Hlas vypravěče na audiozáznamu návštěvníkům sdělí, že občas je v té místnosti slyšet kroky, považované za kroky Cromwellova ducha, který si chodí prohlížet svou někdejší usedlost. Docela se mi tomu chtělo věřit, dodává Milan Kocourek.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme