Na návštěvě v ponorce

Jeden můj kamarád se kdysi rozhodl, ostatně asi nebyl sám, že do armády nepůjde za žádnou cenu. A své předsevzetí, byť byl aktivní sportovec, opravdu dodržel. Modrá knížka to pojistila. A to žil v uvozovkách "jen v komunistickém ČSSR!"

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ponorka

Ponorka | Foto: Neznámý

Což teprve v bratrském Sovětském svazu. Tam hrozila i tříletá vojenská základní služba. Jeho pohnutky jsem, musím přiznat, až letos konečně pochopil - na ponorce U-461, rok výroby právě 1961.

Ocelové monstrum působí stísněným dojmem, je dlouhé bez mála 86 m a představa, že se tenhle drobeček ponoří do 300 m hloubky je ještě tísnivější. Mně docela proto postačilo, že v Peenemünde kotví na hladině.

Největší konvenční ponorka na světě kotví nyní na ostrově Usedám. V raketovém ústředí produkce Adolfa Hitlera. Ponorka kotvila ale kdysi, jak sami slyšíte v Pobaltí, na území SSSR, nyní sovětská špiónka nabízí své útroby německým zájemců.

Nejmladší z účastník naší výpravy je pochopitelně nadšen. Opravdu se mu tu líbí, i když na něho nesmlouvavě fouká nefalšovaný větrák. Jen varovný poplašný signál je naštěstí falešný! A nakonec opět čistý vzduch a úroveň nad hladinou. Za 1 euro a symbolických 5 centů si na místním automotatu každý může vylisovat pamětní medaili.

A rychle na další atrakci, na výběr je pirátská loď, válečný křižník, bývalá továrna na rakety, nebo letiště; koupit si let v Cessně není ani drahé všechny historické atrakce pak máte jako na dlani. Nevýhodu je, že do nich pochopitelně nevidíte.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme