Na návštěvě v Toruni

Toruň je městem mnoha středověkých památek, slavného toruňského perníku, věhlasné univerzity a Mikuláše Koperníka, který se tady narodil a strávil prvních 18 let svého života. Staré město omývají vody řeky Visly, která je v těchto místech pořádně široká. V létě je Toruň plná domácích i zahraničních turistů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí v Toruni

Náměstí v Toruni

Historie Toruně má téměř osm set let. Založili ji v roce 1233 křižáci - Toruň byla součástí křižáckého státu - v okolí hradu potupně vzniklo město obydlené převážně kupci. Ti obchodovali s jinými polskými i evropskými městy. Toruň vstoupila do svazu hanzovních měst. V roce 1453 se měšťané vzbouřili proti křižákům, kteří kupce zatěžovali vysokými daněmi. Toruňané se obrátili k polskému králi a požádali jej o připojení k Polsku. To vyvolalo 13letou válku, která ale pro Toruň dopadla dobře.

Vysoké daně sice obyvatele Toruně trápí dodnes, město ale získalo vysoký zdroj příjmů z cestovního ruchu. Od roku 1997 je historické jádro zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, a tak se v Toruni pořád něco opravuje a vylepšuje.

"Zařazení na seznam UNESCO určitě zvýšilo počet turistů. Je to vidět na každém kroku. Mnozí si o tom přečetli a jsou i turisté, kteří plánovaně navštěvují města ze seznamu UNESCO. Ročně k nám přijíždí asi milion a půl turistů."

Návštěvníci obdivují cihlovou gotickou architekturu, obrovské kostely a chrámy, barokní nebo gotické sýpky, které vyrostly díky rozvoji říčního obchodu. V jedné ze sýpek je dnes luxusní hotel, v jiných jsou galerie, koncertní sály nebo restaurace.

Turisté přijíždějí hlavně kvůli Starému městu, které je bez pochyby jedním z nejhezčích v Polsku. Porovnávají je s centrem Krakova a někteří dokonce říkají, že toruňské staré město je hezčí. Zvlášť efektně vypadá jeho panorama od strany řeky Visly. Magnetem je Toruňská šikmá věž, kterou znají v celém Polsku.

Dalším symbolem Toruně je perník. Ten se tady peče už od středověku, od 14 století. Věhlas perníku rovněž daleko přesáhl hranice Toruně a mnoho lidí přijíždí proto, aby ochutnalo náš perník. Méně známou atrakcí jsou hradby a pruské pevnosti. V pevnosti číslo čtyři se zachovalo rozsáhlé podzemí, které jsme zpřístupnili obdivovatelům fortifikací.

Každé středověké město má svá tajemství a své legendy. Původ následující není příliš těžké vystopovat. Jde o upravenou německou pověst. Toruň totiž byla dlouhou dobu součástí pruského záboru: "Jedna z toruňských legend se týká žab, které údajně zaútočily na město v době velkých povodní v 15. století. Žáby se zabydlely v celém městě, což byl problém. Starosta proto vyhlásil, že bohatě odmění toho, kdo Toruň žab zbaví. Přihlásil se jeden vorař, který uměl hrát na housle tak dobře, že žáby šly za jejich zvukem a opustily město. Vorař dostal měšec zlata a starostovu dceru za ženu."

Pan Maciej Lemanik zve všechny zájemce do Toruně, a to nejen kvůli památkám: "Toruň je známá také obrovským množstvím restaurací, barů a pubů, kde si můžete odpočinout u půllitru chutného polského piva. A to je pro Čechy důležitá informace. Možná, že naše pivo není tak dobré jako vaše, ale měli byste je vyzkoušet. Musíte."

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme