Na návštěvu Izraele míří nový německý prezident Joachim Gauck

Na svou první návštěvu Izraele ve funkci německého prezidenta má dnes přiletět Joachim Gauck. Při čtyřdenním pobytu na Blízkém východě se má setkat i s palestinskými činiteli. Většinu času ale stráví právě v Izraeli, kde ho přijme prezident Šimon Peres, premiér Benjamin Netanjahu i další čelní představitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joachim Gauck | Foto: Klára Stejskalová

Němečtí politici pravidelně utvrzují Izrael, že vůči němu mají kvůli vině za holocaust mimořádné závazky. Nedávno se to projevilo i podpisem dohody o dodávce už šesté strategické ponorky schopné nést jaderné zbraně izraelskému námořnictvu. Zčásti jsou tato plavidla placená z německé státní kasy.

Čerstvý prozkum německého časopisu Stern ale ukázal, že německá veřejnost se svými politiky takovou vřelost nesdílí a je vůči Izraeli rok od roku více kritická.

Zhruba dvě třetiny Němců ho například považují za agresivní stát, který prosazuje své zájmy bez ohledu na druhé. Šedesát procent Němců také tvrdí, že Berlín už vůči Izraeli žádné speciální závazky nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Publicista Petr Brod ve vysílání Rádia Česko

Publicista Petr Brod, který v Německu léta působil, připomněl, že Gauck je člověk, který vždy stál za svými hodnotami, a to i v době, kdy žil v totalitní NDR.

„Ten se nebude řídit tím, co nějaké instituty pro výzkum veřejného mínění zjistí o mínění většiny Němců,“ myslí si Brod.

Dobré německo-izraelské vztahy vydrží podle něj i proto, že si je Gauck vědom historického pozadí a nebude je vytahovat z historického podhoubí.

Igor Maňour, Martina Mašková, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme