Na nečekanou návštěvu Iráku přiletěl Tony Blair

Boj s terorismem a příprava voleb - to jsou dvě hlavní témata jednání britského premiéra Tonyho Blaira v Iráku. Překvapivá a utajovaná návštěva Blaira v Baghdádu je vůbec jeho první v irácké metropoli. Jak britský ministerský předseda prohlásil, právě islámští radikálové ohrožují demokratický proces v Iráku, stejně jako blížící se první svobodné volby v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair a Ajád Aláví | Foto: EPA

"Co jsem cítil mnohem víc, bylo to, že nebezpečí, v kterém Iráčané žijí, pochází od teroristů a povstalců usilujících zničit možnost vytvoření demokratické společnosti v Iráku. Lidé mi říkají, podívejte se na problémy sužující Irák. Já jim odpovídám: a kdo za to může? Mezinárodní koalice stojí na té straně, která chce demokracii v Iráku, ne na straně terorismu."

Předseda irácké vlády Ajád Aláwí už připustil nebezpečí občanské války v Iráku, vyjádřil ale přesvědčení, že demokracie v Iráku nakonec zvítězí: "Musíme porazit povstalce, musíme zničit jednotky ďábla, musíme porazit teror a tím ochránit celý svět i budoucí generace."

Velká Británie je hlavním spojencem USA ve vojenském řešení irácké krize. V Iráku má téměř 10 tisíc vojáků.

Vzbouřenci v Iráku v těchto dnech rozpoutali další vlnu násilí. Důvodem jsou právě chystané volby. Aláví varoval, že rebelové patřící většinou k sunnitským muslimům podněcují etnické a náboženské napětí a chtějí zničit jednotu Iráku.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme