Na nečekanou návštěvu Iráku přiletěl Tony Blair

Boj s terorismem a příprava voleb - to jsou dvě hlavní témata jednání britského premiéra Tonyho Blaira v Iráku. Překvapivá a utajovaná návštěva Blaira v Baghdádu je vůbec jeho první v irácké metropoli. Jak britský ministerský předseda prohlásil, právě islámští radikálové ohrožují demokratický proces v Iráku, stejně jako blížící se první svobodné volby v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair a Ajád Aláví

Tony Blair a Ajád Aláví | Foto: EPA

"Co jsem cítil mnohem víc, bylo to, že nebezpečí, v kterém Iráčané žijí, pochází od teroristů a povstalců usilujících zničit možnost vytvoření demokratické společnosti v Iráku. Lidé mi říkají, podívejte se na problémy sužující Irák. Já jim odpovídám: a kdo za to může? Mezinárodní koalice stojí na té straně, která chce demokracii v Iráku, ne na straně terorismu."

Předseda irácké vlády Ajád Aláwí už připustil nebezpečí občanské války v Iráku, vyjádřil ale přesvědčení, že demokracie v Iráku nakonec zvítězí: "Musíme porazit povstalce, musíme zničit jednotky ďábla, musíme porazit teror a tím ochránit celý svět i budoucí generace."

Velká Británie je hlavním spojencem USA ve vojenském řešení irácké krize. V Iráku má téměř 10 tisíc vojáků.

Vzbouřenci v Iráku v těchto dnech rozpoutali další vlnu násilí. Důvodem jsou právě chystané volby. Aláví varoval, že rebelové patřící většinou k sunnitským muslimům podněcují etnické a náboženské napětí a chtějí zničit jednotu Iráku.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme