Na nejkrásnější kyperské pláže se nepodíváte, jsou v turecké části ostrova

K dovolené u moře patří výběr co možná nejkrásnější pláže. Na Kypru by s tím neměl být žádný problém, placené ani uzavřené pláže tu neznají, každý si tedy může vybrat místo koupání podle libosti. Tisíce Čechů, kteří na Kypr jezdí, ale ty nejhezčí pláže na ostrově téměř určitě neuvidí. Kypr je totiž rozdělený na jižní řeckou a severní tureckou část.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozpadající se hotely v takzvaném městě duchů ve Famagustě

Rozpadající se hotely v takzvaném městě duchů ve Famagustě | Foto: Ondřej Houska

Od války, která začala přesně před 38 lety, se na sever ostrova podívá jen málokdo. Do svých domovů se nemůžou vrátit kyperští Řekové, které turecká armáda v době bojů vyhnala.

"Otec cítí prázdnotu," říká mladá dívka Alexandra, která s rodiči a třemi sestrami popíjí kávu v centru Famagusty. Bydlí na jihu Kypru, ale občas se zajedou podívat i na druhou stranu hranice. Její otec má při pohledu na svůj rodný dům slzy v očích, nevěří, že by se ještě někdy podíval dovnitř.

Přehrát

00:00 / 00:00

V severokyperské Famagustě natáčel zpravodaj Ondřej Houska

Severokyperská Famagusta kdysi bývala jedním z nejznámějších letovisek Evropy. Jezdily sem Sophie Lorenová nebo Audrey Hepburnová, místní hotely prý byly rezervované na 30 let dopředu. Od roku 1974 jsou ale dříve výstavní budovy v ruinách.

Spory mezi kyperskými Řeky a Turky skončily pokusem o připojení ostrova k Řecku, na což reagovalo Turecko okupací severu ostrova. Vyhlásilo tam tak zvanou Severokyperskou tureckou republiku, kterou kromě Ankary nikdo jiný neuznává.

Ostrov tak zůstává rozdělený a krásné pláže na severu jsou poloprázdné. Na otázku, jaká je naděje na sjednocení, odpovídá Alexandra a její sestry Anna a Maria jednoznačně. Podle dívek politici dohodu nechtějí. A proti jsou prý i velmoci, jako Spojené státy a Turecko.

Nárazníková zóna mezi řeckou a tureckou částí kyperského hlavního města Nikósie | Foto: Ondřej Houska

„Lidé si ale sjednocení přejí," je si jistá Alexandra. Podobně jako ona to vidí i spousta kyperských Turků. Ahmed má v centru Famagusty malou lékárnu. Přeje si, aby se obě části ostrova spojily a vznikla společná federální vláda.

„Zůstáváme rozdělení kvůli politikům. Kyperští Řekové a Turci spolu jsou schopní žít, vždyť se tu normálně potkáváme," říká Ahmed. A poukazuje na současné lídry obou komunit. Ti se na podmínkách sjednocení stále nebyli schopni dohodnout.


Zvětšit mapu

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme