Na některá britská média se snesla kritika za přehnané referování o narození prince

Podle mediálního šílenství kolem narození britského prince by se zdálo, že mezi novináři jasně převládají monarchisté. Najdou se ale taky média, která o dění kolem londýnské porodnice referují velmi střízlivě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pokud nechcete vidět články o narození královského potomka, stiskněte toto tlačítko.“ Tuhle variantu vytvořil pro čtenáře svého zpravodajského webu deník Guardian. Televize BBC zase dostává desítky kritických reakcí, že to s kontinuálním zpravodajstvím o narození malého prince opravdu přehnala. Kde je tedy ona rovnováha mezi zodpovědným informování a vytvářením mediální bubliny?

„Ještě se toho od nás spoustu dozvíte, i když nic z toho nebudou zprávy,“ utrousil v živém vysílání sebekritickou poznámku na adresu kontinuálního vysílání o dění kolem nemocnice St.Mary’s uznávaný reportér BBC Simon McCoy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění kolem narození britského prince sleduje zpravodaj ČRo v Londýně Jiří Hošek

Ten přiznal, že jeho stanice dostává rozhořčené reakce od diváků a posluchačů, že to s mediálním spektáklem přehání. V Británii se ale najdou taky seriózní média, která Windsory v podstatě programově ignorují.

„Když se lady Diana provdala za prince Charlese, tak deník Independent udělal velmi známou věc a této události věnoval jen malou zprávičku o délce 100 slov. Bylo to v duchu ‚dva lidé se vzali, svět jde dál‘. V mnoha ohledech je tohle i dnes způsob, jakým referujeme o královské rodině,“ vysvětlil šéfreportér Independentu Cahal Milmo.

On a jeho kolegové se před nemocnici ve čtvrti Paddington vydali poprvé až ve chvíli, kdy do ní vévodkyně přijela. Pro jistou fascinaci hlavně zahraničních štábů královskou rodinou má ale Cahal pochopení.

„Královská rodina, ať už si o ní myslíme cokoli, je na světové scéně unikátní zjev. Ona hodně vypovídá o tom, jací Britové vlastně jsou. Je to jistý mikrokosmos toho, co Británie představuje,“ říká Cahal.

Z britských médií zůstal nad věcí taky další deník, Guardian. Ten na svou webovou stránku umístil tlačítko, které umí odstranit všechny články pojednávající o královském miminku. Tlačítko získalo rychle na popularitě a vžil se pro něj výraz ‚republikánský filtr‘.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme