Na některých amerických dálnicích zvyšují povolenou rychlost

Přestože ceny benzínu ve Spojených státech už čtvrt roku rostou, řada států americké Unie překvapivě zvyšuje rychlostní limity na dálnicích. Řada amerických států si od nových předpisů slibuje plynulejší dopravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

motorkáři | Foto: Alexandr Pícha

Ty tam jsou doby, kdy na jakkoliv dokonalých amerických dálnicích platil přísný limit 55 nebo 65 mil, tedy necelých 100 kilometrů v hodině. Zvedat rychlost začali v Iowě, Indianě,Virginii a v dalších státech. Texas se už dokonce dostal na evropský standard, když teď na dálnicích povolil 80 mil, tedy skoro 130 kilometrů v hodině.

"Je to jen 10 nebo 15 mil v hodině oproti dřívějším předpisům. Ale podle mě to nesníží bezpečnost. Američtí řidiči jsou hodně opatrní a ohleduplní. Policie proto už dávno toleruje, když jedete o 10 procent rychleji. O to víc vás ale potrestá, pokud překračujete rychlost přehnaně," říká odborník z General Motors v Marylandu Courtland Corter.

Rozhodnutí řady amerických států jde ale proti politice federální vlády prezidenta Bushe, který bojuje za co největší omezení spotřeby fosilních paliv v Americe. Odborníci spočítali, že pouhé zvýšení rychlosti o 10 mil, tedy o 16 kilometrů v hodině, zvýší spotřebu průměrného amerického auta o litr benzínu na 100 kilometrů.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme