Na některých brazilských plantážích panují otrocké podmínky, tvrdí dánská organizace

Dva největší obchodníci s kávou na světě přiznali, že mohli nakupovat z brazilských plantáží, kde panují otrocké podmínky. Společnosti Nestlé a Jacobs Douwe Egberts připustily, že neznají všechny své dodavatele. Podle dánské organizace Danwatch přitom na některých plantážích v Brazílii pracují lidé prakticky jako otroci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kávovník obsypaný plody | Foto: Pavel Novák

Společnost Jacobs Douwe Egberts přiznala, že v jejich výrobcích mohla skončit kávová zrna z plantáží, kde se nedodržují některé pracovní podmínky, a firma Nestlé pak připustila, že odebírala kávu i ze dvou plantáží, kde brazilské úřady osvobodily pracovníky z podmínek, které měly připomínat otroctví.

V Brazílii, která je největším vývozcem kávy na světě, kontrolují pracovní podmínky na plantážích úřady a každý rok konstatují nějaká porušení zákona a osvobodí stovky lidí z nevyhovujících podmínek. Jen loni jich bylo přes tisíc.

Tito lidé třeba několik měsíců nedostávali peníze, museli odevzdat své doklady, aby nemohli odjet, nebo museli spát na zemi v obydlích, která neměla třeba ani dveře.

Dánská organizace Danwatch také ve své zprávě mluví o tom, že se na oněch plantážích používají zdraví škodlivé postřiky, že pracovníci nemají odpovídající ochranné prostředky a připomíná i dětskou práci.

Brazilská sdružení pěstitelů kávy (Národní výbor pro kávu CNC a Národní komise pro kávu spadající pod Svaz zemědělců a chovatelů CNA) ale kritiku odmítají. Podle nich jsou takové případy zcela výjimečné a zpráva Danwatch nepodává obrázek o celém sektoru, který zaměstnává 8,5 milionu lidí.

Pěstitelé kávy zároveň ujistili, že brazilská káva žádné zdraví nebezpečné chemikálie neobsahuje.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme