Na německo-českém kulturním happeningu se vzpomínalo na rok 1968

Crossing 68-89. To byl název netradiční česko-německé kulturní akce, která se v berlínské Akademii umění protáhla do pozdních nočních hodin. Diskutovalo se především o zlomových událostech roku 68 nejen v Československu a taky východiscích revolučního roku 89.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hořící barikáda před budovou rozhlasu, 21. 8. 1968

Hořící barikáda před budovou rozhlasu, 21. 8. 1968 | Foto: Archiv ČRo

Debaty s prominentními hosty, neobvyklé kulturní performance, hudba i film. To vše s jedním společným jmenovatelem: Rokem 1968. Noční happening byl první z cyklu česko-německých kulturních akcí s názvem Zipp, který poběží celé dva roky.

"Události roku 1968 v Československu měly obrovský dopad na celé demokratizační hnutí v Evropě. Sebevědomé vnímání politických práv, jakého jsme byli svědky v Praze, pravda jen po dobu osmi měsíců, poznamenalo celá další desetiletí," řekl Českému rozhlasu německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Kromě Plastic People of the Universe rozbil hned u vchodu do Akademie umění svůj debatní kroužek nazvaný Kabinet Topol stejnojmenný spisovatel, momentálně žijící v Berlíně. Jáchym Topol, který si na pomoc pozval hned osm hostů, si myslí, že i přes rozdílné vnímání událostí roku 1968 v Československu, mohou být Češi a Slováci na toto období hrdí.

Jedna z divaček česko-německém kulturním happeningu řekla v Berlíně zpravodaji Českého rozhlasu, že považuje odlišné vnímání priorit roku 68 v západoněmecké společnosti za doslova zahanbující: "Vždycky mi to přišlo až komické, když jsem třeba v roce 1998 u příležitosti 30. výročí Pražského jara musela lidem připomínat: 'Proberte se, to opravdu důležité se přece dělo v Praze, studentská revolta na Západě byla jen takovou hrou, navíc studenti netvořili ani 5 procent společnosti.' Skutečně to ale v Německu souvisí s odlišnou kulturou vnímání minulosti."

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme