Na německých letištích se opět létá. Stále zde ale vládne chaos

Přeplněné haly a mrzutí cestující – tak vypadá situace na největších německých letištích. Zaměstnanci veřejného sektoru naplnili hrozbu a vstoupili dnes do stávky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující a demonstrující na frankfurtském letišti | Zdroj: Reuters

Do stávky se zapojili zaměstnanci sedmi letišť. Už od půlnoci přerušili práci v Mnichově.

Největší kolaps v letecké dopravě vyvolala stávka ve Frankfurtu nad Mohanem. Tam letadla nepřistávala ani nevzlétala. Tak to zůstalo až do půl třetí odpoledne.

Do protestu se také zapojili v Düsseldorfu, Kolíně nad Rýnem, Stuttgartu, v Brémách, určitá omezení platí i pro berlínská letiště. Právě zde chtějí odbory stávkovat v pátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stávce na německých letištích informovala v Dopoledním Radiožurnálu zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Opět se začalo létat po půl třetí odpoledne. Důsledky bude mít stávka na letištích ale až do večera.

Řada letů byla zrušena bez náhrady. Největší ztráty si připíše letecká společnost Lufthansa, která jen ve Frankfurtu musela zrušit přes 430 letů.

Do práce dnes v Německu nenastoupili jen zaměstnanci letišť, v Porýní-Vestfálsku nejezdí příměstské vlaky, 110 tisíc lidí tu muselo hledat náhradní dopravu a v Sársku se neodvážejí odpadky.

Odbory zvyšují tlak před zítřejším kolem vyjednávání o mzdách. Odborový svaz Ver.di požaduje zvýšení mezd o 6,5 procenta.

Vláda dosud nabízela dvěma milionům státních zaměstnanců růst příjmů o 3,3 procenta. Šance na dohodu jsou zatím kolem 50 procent.

Pokud zítřejší jednání nepokročí, může se Německo připravit na další stávkovou vlnu, která už teď trvá 14 dní.

Klára Stejskalová, Michaela Vydrová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme