Na newyorskou čtvrť Queens se zřítilo letadlo

Na newyorskou čtvrť Queens se zřítilo dopravní letadlo společnosti American Airlines typu Airbus A-300. Stroj se zřítil krátce po 9. hodině místního času, krátce po startu z mezinárodním letišti J.F. Kennedyho. Americký Federální úřad pro vyšetřování sdělil, že na palubě airbusu došlo k výbuchu. Zatím ale není jasné, zda explozi způsobila technická porucha nebo sabotáž. Vyšetřovatelům se podařilo najít jednu černou skříňku a americké úřady zatím pád letadla vyšetřují jako nehodu. Počet obětí havárie se pravděpodobně ještě zvýší. Kromě 255 osob na palubě letadla, z nichž žádná neštěstí nepřežila, zahynuli pravděpodobně i někteří lidé na zemi. Prezident George Bushpřislíbil důkladné prošetření dnešní letecké havárie, ale nevyjádřil se k jejím možným příčinám.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tragédie v Queensu

tragédie v Queensu | Zdroj: ČTK

Podle očitých svědků bylo letadlo údajně v plamenech ještě před dopadem na zem. Na palubě zříceného letounu bylo podle televize CNN 246 cestujících a devět členů posádky. Stroj spadl asi osm kilometrů od letiště J.F.Kennedyho krátce po startu. Byl na cestě do Dominikánské republiky. Okamžitě byla uzavřena všechna newyorská letiště a ve městě byla vyhlášena nejvyšší pohotovost.

Letoun se zřítil ve vilové čtvrti, kde hasiči likvidují mohutný požár. Starosta New Yorku Guiliani potvrdil, že letounu nejprve upadl motor, který se zřitil na garážovaný člun u jedné z vilek. Očití svědci tvrdí, že viděli před pádem letounu explozi, při které se údajně ulomilo jedno z křídel. Americká vláda ale zatím o případném teroristickém útoku nespekuluje. Podle Pentagonu neinformoval pilot airbusu před havárií o žádných problémech.

Po zřícení dopravního letounu Airbus A-300 na newyorskou čtvrť Queens byl v největším americkém městě vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti. V celé oblasti velkého New Yorku byla na několik hodin uzavřena všechna letiště. Na místo neštěstí, kde bylo v plamenech několik budov, vyrazil starosta města Rudolf Giuliani. "Letiště bylo uzavřeno, mluvil jsem s guvernérem a jen jako preventivní opatření uzavřeme na hodinu nebo na dvě tunely a mosty. Uvidím, jestli je to izolovaný incident - což, jak doufáme, je", zdůraznil starosta.

Mluvčí Bílého domu Ari Fleischer oznámil, že americké vyšetřovací orgány nevylučují žádnou příčinu neštěstí, vycházejí však zatím z toho, že šlo o nehodu, nikoli o teroristický útok. Úřady podle něho nedostaly žádnou věrohodnou hrozbu před katastrofou, v komunikaci s letadlem nebylo až do zřícení zaznamenáno nic neobvyklého, řekl Fleischer. Vyjádřil dále očekávání, že uzavření newyorských letišť bude mít "omezené trvání".

Později prezident George Bush ve svém vystoupení ve Washingtonu přislíbil důkladné prošetření letecké havárie v New Yorku, ale nevyjádřil se k jejím možným příčinám. Potvrdil však, že vyšetřování vede civilní úřad pro bezpečnost letecké dopravy, který se obvykle zabývá nehodami a nikoli atentáty.

Počet obětí havárie se pravděpodobně ještě zvýší. Kromě 255 osob na palubě letadla, z nichž žádná neštěstí nepřežila, zahynuli pravděpodobně i někteří lidé na zemi. Newyorský starosta Rudolph Giuliani oznámil, že ve čtvrti Rockaway, kam letadlo dopadlo, je pohřešováno šest lidí. Počet zraněných mezi obyvateli této části Queensu se mezitím zvýšil na třicet a může dále vzrůst. Z trosek letadla bylo do 21:30 SEČ vyproštěno 161 mrtvých. Giuliani na tiskové konferenci také zopakoval, že "všechny dosud získané poznatky nasvědčují tomu, že v případě této havárie šlo o nehodu, a nikoli o teroristický útok".

Guvernér státu New York George Pataki řekl, že pilot letadla před pádem stroje vypouštěl palivo, což by mohlo naznačovat, že si byl vědom mechanické závady. Seznam pasažérů stále nebyl vydán a není známo ani jejich složení podle státní příslušnosti. K dispozici je nadále pouze údaj dominikánských úřadů, podle něhož bylo mezi cestujícími asi 150 občanů této karibské republiky.

Evropské a americké akciové burzy zareagovaly na zprávu o pádu velkého dopravního letadla do obydlené čtvrti New Yorku prudkým poklesem. Výrazně oslabil i kurs dolaru. Zprávy o pádu Airbusu A-300 na čtvrť Queens přišly ve chvíli, kdy začalo obchodování na newyorské burze. Nejsledovanější Dow Jonesův index, který měl podle původních předpokladů mírně růst, začal poklesem a po prvních deseti minutách ztrácel už 1 a půl procenta.

Letecký provoz na letištích v oblasti velkého New Yorku, která byla uzavřena v důsledku havárie dopravního letadla nad newyorskou čtvrtí Queens, byl kolem 20. hodiny obnoven. Výjimkou zatím zůstávají starty z Kennedyho letiště. Vyšetřovatelé se stále více přiklánějí k verzi, že byla příčinou katastrofy technická porucha, a nikoli teroristický útok. K objasnění příčin neštěstí by měla přispět i jedna ze dvou takzvaných černých skříněk, která už byla z trosek letounu vyproštěna. V rezidenční čtvrti Rockaway, kam letadlo spadlo, byly zcela zničeny čtyři domy, další čtyři byly těžce poškozeny a tucet domů utrpěl menší škody.

České aerolinie získaly povolení pro přistání svého letadla na lince z Prahy do New Yorku na tamním letišti Newark. Jak řekl mluvčí ČSA Daniel Plovajko, společnost zprvu uvažovala o tom, že letadlo odkloní do kanadského Montrealu kvůli uzavření letišť v oblasti velkého New Yorku. Také další plánované linky Českých aerolinií do Spojených států budou beze změny.

Soustrast nad tragickým pádem dopravního letadla Airbus A-300 vyjádřil americkému protějšku Georgi Bushovi český prezident Václav Havel. V telegramu jménem svým i jménem svých spoluobčanů uvádí, jak hluboce soucítí s americkým lidem, který byl v tak krátké době vystaven další těžké zkoušce.

Krátce po oznámení zprávy o pádu letounu byly přetíženy internetové servery společností American Airlines, Airbus i Boeing.

Telefonní informační linka American Airlines: +1-800-245-0999

Přehled leteckých katastrof:

Největší leteckou tregédií jsou teroristické útoky z 11.září. Kromě nich je tato havárie čtvrtou v uplynulých pěti letech, kdy letadlo spadlo do obydlené zóny.

Obrovská se odehrála na Tchajvanu v roce 1998, kdy dopravní letoun Airbus kvůli špatnému počasí nezvládl přistávací manévr. V troskách zahynulo 196 cestujících a členů posádky a dalších 7 osob v zasažených domech a autech.

O rok později se v Angole zřítil čtyřmotorový letoun Antonov na obytnou čtvrť v hlavním městě. Neštěstí nepřežilo 30 lidí, z toho deset cestujících v letadle.

Desítky mrtvých si vyžádala havárie obřího dopravního letounu An 124 Ruslan v Irkutsku v prosinci 1997. Z letadla se rozlilo 140 tun paliva. V plamenech se ocitly tři několikaparové budovy včetně dětského domova a internátní školy. Za těmito nehodami stála technická závada nebo lidská chyba.

Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme