Na nizozemských hranicích budou řidiče kontrolovat kamery

Nizozemsko od 1. srpna spouští kamerové kontroly řidičů na hranicích. Úřady si od novinky slibují, že jim pomůže v boji proti pašerákům drog i nelegálnímu přistěhovalectví. Nizozemsko hraničí s Německem a Belgií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamery (ilustr. foto)

Kamery (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Oficiálně je krok Nizozemců novinkou, kamery ale v Evropě podobným systém již leckde fungují.

„Nemáme informace o tom, že by na hranicích fungovaly kamery, které by preventivně snímaly řidiče. Ale podle některých indicií, které přicházejí z médií, se tak evidentně děje,“ říká Kateřina Hlatká z neziskové organizace na ochranu lidských práv Iuridicum Remedium.

Jako příklad uvádí nedávný případ unesené Michaly, kterou našli v Německu právě díky tomu, že kamerový systém zachytil auto únosců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kladech a záporech kamerových systémů mluvila Kateřina Hlatká z neziskové organizace Iuridicum Remedium

Podle Hlatké bude kamer čím dál více. „Tento trend sledujeme už spoustu let. Kamer přibývá, je to přirozený důsledek toho, že technologie jsou čím dál dostupnější,“ tvrdí.

Zároveň upozorňuje, že lze jen těžko zabránit zneužití kamer. „Se záznamy z kamer pracují lidé. A pokud s tímto obrovským množstvím dat nakládá lidský faktor, tak ta možnost zneužití tam vždy je,“ říká Hlatká.

Záznam z kamery je podle zákona osobní údaj, protože zachycuje podobu snímané osoby.

V souvislosti s kamerami se často argumentuje bezpečností. Není lepší se v jejím zájmu tedy podvolit podobným kontrolám a zvyknout si na kamery na ulicích a na silnicích?

EU chce propojit kamery napříč Evropou

Zastánci kamer argumentují tím, že zvyšují bezpečnost na silnicích i ulicích. Podle Hlatké je tato problematika velmi složitá.

„Naše sdružení je toho názoru, že kamery by měly být nasazeny pouze tam, kde selhaly všechny ostatní prostředky ochrany, které nejsou tak invazivní pro lidská práva a naše soukromí. Teprve pokud jsou všechny vyčerpány, tak tam by měly být nasazovány kamery,“ domnívá se Kateřina Hlatká a dodává:

"Tak se to ale neděje, kamery jsou často instalovány prostě jen proto, že je to možné. A lidé se tomu zbytečně podvolují, aniž by byly známé nějaké výzkumy, že to má skutečně kladný vliv na bezpečnost."

Kamerové systémy v Evropě přitom mají být už příští rok propojené. Počítá s tím bezpečnostní projekt INDECT, který financuje Evropská unie. Cílem je zefektivnit boj proti terorismu a závažné kriminalitě. Systém vyvíjejí evropské univerzity a podílí se na něm i ostravská Vysoká škola báňská.

Martina Hanáčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme