Na Novém Zélandu zahynul český horolezec, osudnou se mu stala hora Mount Aspiring

Po pádu na novozélandském vrcholku Mount Aspiring zahynul český horolezec. Podle místních médií muž uklouzl a zřítil se do hloubky asi 200 metrů. Jak oznámili záchranáři, tento týden už jde v dané oblasti o sedmý incident za jediný týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mount Aspiring | Foto: pixabay.com

Deník New Zealand Herald uvedl, že dvacetiletý Čech zřejmě uklouzl a spadl do přibližně 200metrové hloubky na hoře Mount Aspiring. Jedná se o více než 3 tisíce metrů vysoký vrcholek, který se nachází na západě Jižního ostrova.

Záchranáři si zatím nejsou jistí, proč přesně turista spadl. V době nehody bylo prý v oblasti dobré počasí, hrozí tam ale pády kamení. Čech sestupoval z vrcholu hory s Australanem, který vyvázl bez zranění. Muži nebyli spojení lanem.

Přední český horolezec Zdeněk Hrubý zahynul v Himálaji

Číst článek

O nehodě informovala úřady skupina dalších horolezců, kterou partner mrtvého Čecha potkal. Záchranáři na místo vyslali tři profesionální horské průvodce, kteří by měli dopravit tělo na místo, odkud ho může odvézt helikoptéra.

Mount Aspiring leží ve stejnojmenném národním parku a v tomto ročním období se na ni vydává značný počet turistů. Tento týden už záchranáři zasahovali sedmkrát, ale většina incidentů byla méně vážná. Dva muže bylo například nutné zachránit po pádu na jihozápadním svahu a se středně až těžce závažnými zraněními přepravit do nemocnice. Pokud by nebyli rychle zachráněni, na svahu by umrzli.

Horolezec Sedláček zahynul na himalájské osmitisícovce Lhotse

Číst článek

Severozápadní hřbet, po kterém Čech s Australanem vystoupili na vrchol, a pak opět sestupovali dolů, je běžně využívanou horolezeckou cestou na Mount Aspiring, vrcholek v novozélandských Jižních Alpách.

Podle záchranáře Deana Harpersona jde o technicky náročný výstup s podmínkami typickými pro alpský terén. Ti, kdo se na něj vydávají, by měli být v dobré kondici, ale nemusí mít větší horolezecké zkušenosti, dodal Harperson. Počasí bylo podle něj příznivé a patrně nesehrálo při neštěstí žádnou roli.

Za posledních deset let na samotné hoře Mount Aspiring a v okolním národním parku zahynulo více než 30 lidí.

ČTK, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme