Na obalu cigaret je můj zesnulý manžel, obvinila Rakušanka Brusel. Soud žalobu zamítl

Rakušanka žalovala Evropskou komisi kvůli odstrašujícímu obrázku na cigaretovém obalu. Na krabičce je podle ní vyfotografovaný její zesnulý manžel. Ona ani rodina přitom k ničemu takovému nedaly souhlas. Rakouský nejvyšší soud ale žalobu ženy zamítl. Podobné stížnosti už řešily také soudy v Německu nebo Belgii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varování na krabičkách od cigaret

Varování na krabičkách od cigaret | Foto: koláž Český rozhlas

Rakušanka, paní Wegererová podala stížnost před rokem, kdy poprvé viděla nový obal od cigaret. Konkrétně obrázek, na kterém leží muž v nemocnici napojený na přístroje.

Žena byla okamžitě přesvědčená, že jde o jejího manžela Franze Wegerera, který zemřel v roce 2014. Muž navíc podle rodiny nikdy nekouřil, takže jeho smrt neměla žádnou spojitost s plicním onemocněním.

Rakušanka chtěla svá tvrzení dokázat mnoha způsoby. Soudu například předložila k porovnání rodinné fotografie, popsala také detaily manželovy tváře tak, jak si je pamatovala a jak jsou podle ní patrné i z obalu cigaret.

Jako další důkaz soudu doručila i petici, na které byly podpisy 200 lidí z malého městečka na severovýchodě Rakouska, ve kterém spolu s manželem žili. Podepsaní stvrdili, že pana Wegerera znali a že na fotografii je to právě on.

Varování na tabákových výrobcích | Foto: Český rozhlas

Rakouský nejvyšší soud ale nakonec uvedl, že podobnost je čistě náhodná. Evropské úřady se hájily tím, že na obrázcích jsou herci, kteří dali k publikování fotografie svolení. Pouze fyzická podoba ve srovnání s fotografií navíc podle soudu není dostatečným argumentem.

Proti obvinění ženy se ohradila i nemocnice, ve které se zesnulý muž léčil. Zdůraznila, že by nikdy tímto způsobem nedala k dispozici fotografie svých pacientů a nikdy by je ani nepořizovala.

Stejně jako rakouský nejvyšší soud rozhodly v podobných případech i soudy v Belgii a Německu. I v těchto zemích se na ně obrátili lidé, kteří si mysleli, že jejich tvář zneužily evropské úřady na obaly od cigaret.

Plánovaný vzhled krabičky cigaret | Foto: Michal Jindra

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme