Na Obamu čekali v Jakartě i jeho bývalí učitelé

Americký prezident Barack Obama dnes ukončil návštěvu Indonésie. V nejlidnatější muslimské zemi světa se snažil o usmíření mezi Západem a islámem. Šéf Bílého domu proto také navštívil největší mešitu v Jihovýchodní Asii. Největší obdiv si ale Obama vysloužil v základní škole v Jakartě, do které jako malý kluk chodil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola v jakartské čtvrti Menteng, kterou navštěvoval Barack Obama

Základní škola v jakartské čtvrti Menteng, kterou navštěvoval Barack Obama | Foto: Robert Mikoláš

Žáci státní základní školy ve čtvrti Menteng se na přivítání Baracka Obamy připravovali už několikrát. Ve dvou případech prezident cestu do Indonésie zrušil kvůli vnitropolitickým problémům, potřetí konečně dorazil.

Prezidentův pobyt v Indonésii ale byl velmi krátký a program nabitý, proto se ho nedočkali ani tentokrát. Přesto se děti naučily několik písní a básniček, aby mu je přednesly. Co kdyby jel okolo, třeba cestou na letiště:

Jednu z básniček recituje devítiletá Tiara Alífa. Její spolužáci si mezitím hrají na nádvoří obklopeném jednotlivými třídami. Do jedné z nich Barack Obama v roce 1968 také chodil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalou školu Baracka Obamy v Jakartě navštívil zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

„Stal se prezidentem Spojených států amerických, je dobrý a chytrý, je velký a vysoký," předhánějí se ve znalostech kluci a holky ve školních uniformě, kterou kdysi nosíval i dnes nejmocnější muž světa. Jeho fotografie tady zdobí všechny nástěnky a je na první pohled jasné, jak jsou na něho hrdí.

Najednou se všichni shlukli před televizní obrazovkou umístěnou v rohu vstupní haly. Barack Obama má totiž zrovna projev k vysokoškolákům a indonéská televize ho stejně jako celý program šéfa Bílého domu v Jakartě vysílá živě.

Žáci jeho slova doprovázejí potleskem, vše jim totiž překládá paní Sri Murtiningsih, bývalá učitelka Baracka Obamy.

'Byl nejlepší a rád zpíval'

„Ve třídě byl vždy nejchytřejší a nejlepší. Bohužel jsem ho měla jen chvíli, po roce se s rodiči přestěhoval na Havaj,“ vzpomíná 72letá Sri Murtiningsih. V ruce svírá místní populární časopis, ve kterém je článek o Baracku Obamovi a také o ní samotné.

„Stále si mne pamatuje. Napsala jsem mu totiž dopis a on mi odpověděl. Dokonce nám prostřednictvím amerického velvyslanectví v Jakartě věnoval peníze, abychom si mohli odpočinout na ostrově Bali," pronáší hrdě a ukazuje ke vstupní bráně, u které stojí socha malého Obamy.

„Jak už jsem říkala, byl nejlepší. Pamatuji se, že psal levou rukou, ale žádný handicap to nebyl. Nestalo se, že by neměl domácí úkol či nebyl připraven. A pak také rád zpíval," dodává paní učitelka Sri Murtiningsih, která je dnes už v důchodu.

Na současného šéfa Bílého domu nikdy nezapomene. Byl to přeci, jak říká, její nejúspěšnější žák. A navíc prý nejen chytrý, ale vždy zábavný. Všichni pak doufají, že až zase příště přijede, určitě zavítá i do základní školy ve čtvrti Menteng.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme