Na odchod Britů z EU nepospícháme, shodly se země visegrádské čtyřky

Země takzvané visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) nebudou na Brity pospíchat v otázce jejich odchodu z Evropské unie, shodli se ministři zahraničí V4 na schůzce na okraj nynějšího summitu NATO. Šlo o první koordinační schůzku ministrů zahraničních věcí V4 pod nynějším polským předsednictvím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brexit | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic, Paul Lloyd

Polsko nastínilo priority svého předsednictví, které se podle Šrámka příliš neliší od českých. „Samozřejmě novou věcí, která tam hraje roli, je brexit a britský zájem spolupracovat s V4 na tom, aby britský rozvod (s EU) byl pokud možno bezbolestný,“ řekl náměstek českého ministra zahraničí Ivo Šrámek.

Poznamenal zároveň, že čtyři základní svobody v EU (svoboda pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu) jsou něco, na čem nelze hledat kompromisy. „Na tom si myslím, že víceméně panuje ve V4 shoda,“ uvedl Šrámek. Je podle něj otázka, jaká bude další flexibilita vůči určitým britským požadavkům.

„Britové by si samozřejmě představovali zachování volného pohybu kapitálu, volného pohybu zboží, ale na druhou stranu omezení volného pohybu osob, což si myslím, že tudy cesta patrně pro nikoho nevede,“ dodal český náměstek. V4 je ale podle něj flexibilní v otázce času odchodu Británie z EU. „Nikdo nechce ve V4 na Brity pospíchat,“ poznamenal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme