Na odsun Izraelců z pásma Gazy se připravují také Palestinci

Palestinská samospráva je připravena na začátek evakuace židovských osad. V pohotovosti je i 7 500 palestinských policistů - mají zajistit, aby se Palestinci nedostali do židovských osad v průběhu a po skončení evakuace. Panují totiž reálné obavy, že do osad se pokusí vniknout části palestinských uprchlíků, kterých je v pásmu Gazy přes 800 000, a palestinští ozbrojenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jeden z odpůrců vyklizení osad diskutuje s vojáky | Foto: ČTK/AP

Nebezpečí, že by tisíce Palestinců a ozbrojenců pronikly na území židovských osad se zvýšilo poté, co se objevily informace, že militantní hnutí Hamas plánuje oslavy osvobození pásma a údajně také ovládnutí území. Palestinská autonomie už oznámila, že území evakuovaných osad bude pro Palestince uzavřenou vojenskou oblastí.

Odpůrci odsunu chystají blokádu

Organizátoři protestů proti stahování Izraele z pásma Gazy vyzvali stoupence k blokádě oblasti. Přístupy do Gazy mají bránit vlastními těly a znemožnit tak evakuaci osad. Podle pokynů organizátorů se mají jejich stoupenci dostat individuálně nejprve do některého z měst v okolí pásma Gazy. Poté mají pokračovat hlavními cestami, kde jsou rozmístěny vojenské a policejní hlídky.

Za každou cenu se mají vyhnout násilné konfrontaci s vojáky a policisty. Situace je ale velmi napjatá a střety reálně hrozí. Pro evakuaci bylo připraveno 42 000 vojáků a policistů. Nakonec jich má být kolem 60 000.

Jaromír Janev, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme