Na odsun Izraelců z pásma Gazy se připravují také Palestinci

Palestinská samospráva je připravena na začátek evakuace židovských osad. V pohotovosti je i 7 500 palestinských policistů - mají zajistit, aby se Palestinci nedostali do židovských osad v průběhu a po skončení evakuace. Panují totiž reálné obavy, že do osad se pokusí vniknout části palestinských uprchlíků, kterých je v pásmu Gazy přes 800 000, a palestinští ozbrojenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jeden z odpůrců vyklizení osad diskutuje s vojáky | Zdroj: ČTK

Nebezpečí, že by tisíce Palestinců a ozbrojenců pronikly na území židovských osad se zvýšilo poté, co se objevily informace, že militantní hnutí Hamas plánuje oslavy osvobození pásma a údajně také ovládnutí území. Palestinská autonomie už oznámila, že území evakuovaných osad bude pro Palestince uzavřenou vojenskou oblastí.

Odpůrci odsunu chystají blokádu

Organizátoři protestů proti stahování Izraele z pásma Gazy vyzvali stoupence k blokádě oblasti. Přístupy do Gazy mají bránit vlastními těly a znemožnit tak evakuaci osad. Podle pokynů organizátorů se mají jejich stoupenci dostat individuálně nejprve do některého z měst v okolí pásma Gazy. Poté mají pokračovat hlavními cestami, kde jsou rozmístěny vojenské a policejní hlídky.

Za každou cenu se mají vyhnout násilné konfrontaci s vojáky a policisty. Situace je ale velmi napjatá a střety reálně hrozí. Pro evakuaci bylo připraveno 42 000 vojáků a policistů. Nakonec jich má být kolem 60 000.

Jaromír Janev, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme