Na onemocnění MERS v Jižní Koreji zemřelo nejméně šest lidí, nakažených jsou desítky

Jižní Korea bojuje s epidemií nebezpečného koronaviru MERS. Nemoci už podlehlo šest lidí, dalších 87 nakažených je v péči lékařů. Jihokorejské úřady už přijaly řadu preventivních opatření. Téměř 1900 škol zůstalo zavřených, zhruba 2500 lidí umístily úřady do karantény. Soul také zveřejnil seznam nemocnic, ve kterých se mohli objevit lidé s nákazou. Týká se to 24 zdravotnických zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu | Zdroj: Reuters

Nákazu v Jižní Koreji zřejmě rozšířil podnikatel, který si ji přivezl z návštěvy jedné z blízkovýchodních zemí. Koordinátor nemocí na jihokorejském ministerstvu zdravotnictví upozornil, že země registruje největší počet případů nákazy MERS v historii.

Úřady se navíc obávají, že počet obětí se bude zvyšovat. Oznámily, že budou sledovat mobily stovkám lidí, kteří jsou v karanténě, aby se zabránilo šíření nemoci. „Pochopte prosím, je to nevyhnutelné opatření v zájmu našich sousedů a rodin,“ řekl místopředseda vlády Choi Kyung-Hwan.

Jeden infikovaný lékař neuposlechl karanténní nařízení a zúčastnil se mítinku, který navštívilo více než 1500 lidí. Lidé, se kterými přišel do styku, byli vyzváni k dobrovolné karanténě. Starosta Soulu řekl, že město zvažuje opatření, která by tyto lidi přinutila, aby zůstali doma.

V Česku se opatření zatím nechystají

Na Letišti Václava Havla Hygienická stanice žádná bezpečnostní opatření zatím nenařídila. V Česku působí i jihokorejské podniky. Je mezi nimi třeba firma Hyundai Motor. Její mluvčí Petr Vaněk potvrdil, že ani oni zatím žádná preventivní opatření neplánují:

„O věci jsme samozřejmě informováni, sledujeme to. Vzhledem k tomu, že se jedná o lokální záležitost v Koreji, nikoliv pandemickou, která by ohrožovala celou Koreu, v tuto chvíli nijak neomezujeme naše kontakty.“

Infekci MERS způsobuje koronavirus ze stejného kmene, jako je onemocnění SARS. MERS má ale podstatně větší úmrtnost. Poprvé se objevil v roce 2012 na Arabském poloostrově.

Symptomy onemocnění jsou dýchací potíže i postupné selhávání ledvin. Vědcům se zatím proti MERS nepodařilo vyvinout žádnou vakcínu, neví se ani přesně, jak nemoc léčit.

Koronavirus už zabil na celém světě asi 440 lidí. Nemoc se šíří přímým kontaktem mezi postiženými osobami, jeho přenašeči jsou také velbloudi.

Jižní Korea zatím zaregistrovala 87 případů nákazy virem MERS | Foto: Reuters

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme