Na ostrově Korfu vítá jaro hudba dechových kapel

Na řeckém Korfu jaro přichází za zvuku dechových kapel. Z ostrova pochází mnoho kvalitních hudebníků, narodil se zde i autor řecké národní hymny Nikolaos Mantzaros, po kterém se jmenuje i jedna z kapel, které v těchto dnech spolu s Korfany jaro vítají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladý hudebník z korfské dechové kapely | Foto: Pavla Smetanová

První z nich je Palia Filarmoniki, která byla založena na konci devatenáctého století v době britského protektorátu. Britská vojenská kapela zde několik let předtím provázela významné ostrovní události, ale odmítla hrát při pravoslavných procesích, a tak si Korfané vytvořili kapelu vlastní.

Později vznikl soubor Mantzaros a nakonec Kapodistrias. A pak se zakládaly další a další téměř v každé větší vesnici na ostrově.

Na Korfu působí kolem dvaceti uniformovaných dechových souborů. Jsou to neziskové organizace, které vychovávají své hudebníky zcela zdarma už od útlého věku.

„Je to vskutku zázrak, takový malý ostrov, kde žije jen něco přes sto tisíc lidí, a tolik kapel,“ hrdě vypráví dirigent jednoho z největších souborů Spyros Dolianitis.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavly Smetanové v Ranním Radiožurnálu o dechových kapelách na ostrově Korfu

V ostatních částech Řecka totiž korfské kapely nemají obdoby. Většina muzikantů, kteří hrají ve státních a vojenských souborech, přitom pochází právě z Korfu.

V kapelách hrají muzikanti všech věkových kategorií, malé děti i staří dědečkové. Členové souborů se scházejí k pravidelným zkouškám a hrají zcela zdarma. I výuka a zapůjčení nástrojů jsou bezplatné.

„Lidi nás mají rádi a podporují nás. Učitelé dělají svoji práci většinou zdarma. Je to takový zvyk, který se dědí z generace na generaci. Mantzaros bydlel na Korfu a vyučoval chudé děti zdarma. Byl to nejen velký skladatel, ale také učitel,“ prozrazuje Syros.

Ostrované mají podle Syrose k hudbě tak kladný vztah, že často odkazují své jmění právě dechovým souborům.

Dechová hudba na řeckém ostrově Korfu | Foto: Pavla Smetanová

Kapely vystupují hlavně při církevních procesích a velkých státních svátcích nebo na festivalech. Právě na jaře zase ožívají a připravují se na pravoslavné Velikonoce, které se letos slaví až na začátku května.

Filharmonie se od sebe odlišují různobarevnými uniformami a jejich členové hrdě hájí barvy svého souboru. Nepřecházejí z jednoho do druhého, podobně jako fotbaloví fanoušci jsou věrni svému týmu.

Společně si ale zahrají několikrát do roka. Při Květné neděli, týden před Velikonocemi a také 21. května, kdy se slaví výročí připojení Jónských ostrovů k Řecku. Hlavní město se v té době hemží nejrozličnějšími barvami uniforem.

Pavla Smetanová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme