Na plavce v Egyptě zaútočil žralok. Úřady v letovisku zakázaly koupání

Egyptské úřady zakázaly koupání v letovisku Ain Soukhna u Rudého moře. Reagují tak na sobotní útok žraloka na mladého plavce, který nakonec přišel o nohu. Omezení budou zatím trvat čtrnáct dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žralok bílý | Foto: Wikipedia, GNU General Public License, verze 1.2

K útoku došlo asi 150 metrů od břehu, kam výletní loď vyvezla turisty. Část výletníků se oddávala rekreačnímu rybolovu, druhá část šla právě plavat.

Podle odborníků právě tato kombinace mohla být příčinou útoku žraloka. Rybáři totiž často házejí zpátky do vody poraněné ryby nebo jejich zbytky, které mohou žraloka přilákat.

Nehoda se stala v letovisku Ain Soukhna blízko Káhiry, kam jezdí především Egypťané a Kahiřané, ne tolik cizinci. Aktuální bezpečnostní opatření platí jen v tomto letovisku. Je zakázáno koupání dále od břehu a rekreační rybolov. Hotely v letovisku také mají povinnost zabezpečit všechny pláže plavčíky.

Co se týče žraločích útoků, Egypt je na světovém žebříčku na dvanáctém místě. Podobné incidenty jsou v Rudém moři vzácné, v posledních letech jich však přibývá, což souvisí s vzestupem turismu.

Loni v březnu v letovisku Marsa Alam zaútočil žralok na německého turistu, který následně zemřel. Při podobném útoku v Šarm aš-Šajch zemřela v roce 2010 jiná německá turistka.

Obecně je podle biologů výskyt žraloků v Rudém moři vyšší na jaře, kdy je sem táhne větší množství potravy. Za zvyšujícím se počtem útoků může být intenzivní rybaření na volném moři, kde ryb ubývá a žraloci se pak stahují právě ke břehům.

Příčinou ale mohou být také rybáři, kteří vyhazují zbytky po zpracování ryb do moře, nebo praktiky některých turistických průvodců, kteří přikrmují žraloky, aby je mohli turisté vidět z lodi.

Robert Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme