Na podporu slovenské filmařky Piussi se sešli lidé v Praze i Bratislavě

Slovenskou filmařku Zuzanu Piussi, která natočila dokument o nešvarech slovenské justice, vyšetřuje policie. Trestní oznámení na ni podala jedna ze soudkyň, které ve snímku vystupují. Soudkyně tvrdí, že byla natáčena skrytě. Autorka filmu říká, že dotyčná soudkyně o natáčení věděla. Nezávislí právníci stojí spíše na straně filmařky. Na její podporu se dnes také demonstrovalo v Praze i Bratislavě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamera

Kamera | Foto: Free Digital Photos, Ambro

Zuzana Piussi natáčí velmi silné dokumenty. Loňský snímek Nemoc třetí moci ukázal slovenskou justici se vším všudy, ve filmu nechyběla třeba disciplinární řízení proti nepohodlným soudcům, které zastrašují a šikanují jejich nadřízení.

„Justice je závislá na mafiánských skupinách. Opravdu, té oligarchii, která tu vládne, tento stav absolutně vyhovuje, protože si může koupit soudní rozhodnutí,“ řekla Zuzana Piussi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vysílání Radiožurnálu k případu Zuzany Piussi a o demonstracích v Praze a v Bratislavě.mp3

Poselství filmu je šokující. Stručně řečeno slovenská justice dokáže některé soudce utrápit k smrti. Snímek zmiňuje například kauzu soudkyně Marty Laukové.

Ta měla dostat příkaz shora, aby v jednom případě propustila obžalovaného, přestože důkazy svědčily proti němu. Soudkyně odmítla. Následovala dlouhodobá pracovní šikana, přeřazení na méně prestižní práci a čekání na sebemenší chybu. Zdravotní stav soudkyně se zhoršoval, a nakonec zemřela.

Ke kauze se ve filmu Zuzany Piussi vyjadřuje i jiná soudkyně, Helena Kožíková. Ta po odvysílání ve Slovenské televizi podala na filmařku trestní oznámení a zažalovala i televizi. Soudkyně požaduje také finanční kompenzaci. Důvodem je, že soudkyně prý nevěděla, že je natáčená.

Přehrát

00:00 / 00:00

O filmu Zuzany Piussi, který odhaluje poměry ve slovenské justici, mluvil producent snímku Robert Kirchhoff.mp3

Filmařka si myslí, že při natáčení nijak nechybovala. „Ta kamera nebyla skrytá, bylo ji vidět. Ale byla neodbytná,“ popisuje. Proto prý také dala soudkyni v dokumentu černou pásku přes oči, aby nebylo poznat, o koho jde. To je ostatně pravidlo ve zpravodajství na Slovensku.

Scéna, kde soudkyně Kožíková vystupuje, se objevuje v závěru filmu. Kamera snímá soudkyni ve tmě.

I producent snímku Robert Kirchhoff je přesvědčený, že bylo vše v pořádku. Ze záznamu, který dali filmaři k dispozici vyšetřovatelům, prý jasně vyplývá, že soudkyně věděla, že je natáčená kamerou. „Možná lze tu kameru nazvat jako podvratnou,“ připustil producent.

Otevřený dopis na podporu slovenské dokumentaristky podepsaly v Praze desítky lidí

Číst článek

Právník občanského sdružení VIA IURIS Peter Wilfling považuje vyšetřování za nesmyl. Piussi prý nic špatného neudělala.

„Kdyby byla opravdu odsouzená, tak by podle mne šlo o překroucený výklad trestního zákona, tedy vlastně protizákonné odsouzení, a rovněž v rozporu s ústavou i s Evropskou úmluvou o lidských právech,“ řekl.

Na úvahy o soudech je však zřejmě ještě brzy. Podle Kirchhoffa je vše zatím ve fázi prověřování.

„Zuzana Piussi zatím není ještě přímo obžalovaná. Podle mých informací dnes telefonovali produkčnímu toho filmu a předvolali ho na výslech, co chvíli budu předvolaný na výslech i já, tedy další zúčastněný v tom filmu,“ uvedl producent.

Film by se mohl hrát v Česku

Postup orgánů činných v trestním řízení považuje za zásah do svobody slova a zásah do svobody uměleckého projevu. A v tomto ohledu nejde zřejmě jen o činnost policie. „Já mám pocit, že samozřejmě jde o cenzuru, protože co se týká Slovenské televize, tak Slovenská televize měla tendenci zasahovat do toho filmu ještě před tím, než byl odvysílaný,“ podotkl Kirchhoff.

Filmaři nyní publikují snímek na webu. Podle Kirchhoffa uvažují, že by se pustili do jeho distribuce i v České republice.

Na podporu Zuzany Piussi se dnes demonstrovalo v Praze i v Bratislavě, přišly desítky až stovky lidí. Filmařky se zastali i čeští umělci, kteří podepsali výzvu na její podporu. A o případ se zajímal na společném zasedání české a slovenské vlády i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Vojtěch Berger, Klára Bílá, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme