Na pohřeb Šimona Perese přijede palestinský prezident. Za Česko dorazí i premiér Sobotka

Palestinský prezident Mahmúd Abbás se zúčastní pohřbu Šimona Perese. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhověl žádosti, aby vedl delegaci palestinských politiků. Státní pohřeb bývalého prezidenta Izraele se uskuteční v pátek ráno v Jeruzalémě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během čtvrteční dne se s Peresem mohla rozloučit izraelská veřejnost | Foto: Reuters

Během dneška se mohla se Šimonem Peresem rozloučit izraelská veřejnost. „Kamarádi si s ním dělali selfie snímky, a na většině z nich se vyloženě směje. On totiž strašně rád vtipkoval, to se mi na něm strašně líbilo,“ vzpomíná Mimi Borovičová, která se přišla jako tisíce dalších Izraelců poklonit k Peresově rakvi k izraelskému parlamentu.

Se zesnulým státníkem se u knesetu loučili i izraelští Arabové. „Peres stál po boku Jicchaka Rabina v době, kdy se uvažovalo o míru. Bylo to člověk mírového založení. Do poslední chvíle se také díval do budoucnosti a myslel na další generace,“ hodnotí Šimona Perese paní I´tidál, kterou sem přivedl její školou povinný syn.

Pátečního pohřbu bývalého izraelského prezidenta Perese se zúčastní i český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Do Izraele míří také šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme